Bilgi Zamanı

Mide Kanserine Dikkat

Mide Kanserine Dikkat
27 Şubat 2016 - 23:38 'de eklendi ve 1228 kez görüntülendi.

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Emin Ersoy, mide kanserinin çok ciddi bir hastalık olduğunu söylerek bu hastalığın çok hızlı ilerleme gösterdiğini ekledi. Hastalığın, hastaların midelerinin kazınmaları, hazımsızlıkların artması, ağızdan acı ya da ekşi sular gelmesi ile belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler ie çoğu insan doktora başvurmak istemez.

 

Kilo kaybetme ya da iştah azalması durumları görüldüğü zaman doktora gidilir fakat ne yazık ki hastalık o döneme kadar ilerlemiş olur. En önemli olan şey ise ufak şikayetler ile başlayan mide kanserini ilk belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurarak erken teşhis edilmesidir. Ersoy, yaptığı yazılı açıklama ile, dünyada akciğer, kolon ve meme kanserinden sonra en çok görülen kanser tipinin mide kanseri olduğunu söyleyerek, hastalık ile ilgili nelerin iyi geleceğinin bilinerek, iyileşme süresi için yapılması gerekenleri açıkladı. Aşırı tuz ve tütsülenmiş gıdalar ile beslenen kişilerde mide kanserinin görülme olasılığının artar. Diyetteki nitratlar, kanser riskini artırır. C vitaminini yüksek oranda alanlarda, sebze ve meyveyi düzenli olarak tüketen kişilerde mide kanseri daha az sıklıkla görülmektedir. Aspirinin düzenli kullanılması mide kanseri oluşmasını büyük ölçüde engeller.

Sağlıklı ve güzel beslenmek vücudumuza dikkat etmenin yanı sıra, vücudumuzda olan değişiklikleri farketmemiz, en önemliside bu değişiklikleri önemseyerek doktorumuza başvurmamız erken teşhis için çok önemli bir adım olacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER