Bilgi Zamanı

Mezopotamya’da kurulan uygarlıklar hakkında bilgi

Mezopotamya’da kurulan uygarlıklar hakkında bilgi
03 Mayıs 2014 - 13:08 'de eklendi ve 1615 kez görüntülendi.

Mezopotamya neresidir, bu yazımızda mezopotamyada kurulan uygarlıklar hangileri haklarında kısa bilgi aktaracağız.

Mezopotamya dünyada insan uygarlığının ilk başladığı topraklardan biridir. Fırat ve Dicle nehirleri arasındaki verimli toprakları kapsayan bu coğrafyada büyük uygarlıklar kurulmuş, bilim, sanat, medeniyet burada gelişmiştir. Yüzlerce yıl boyunca bu topraklar hareketliliğiyle dünyanın merkezi konumunda kalmıştır. Birçok farklı unsur tarafından yüzyıllarca kontrol edilen bu topraklar her zaman karışık ve hareketli olmuştur. Günümüzde de aynı hareketlilik devam etmektedir. Bu hareketlilik birçok uygarlığın burada gelişmesini sağlamıştır. Şimdi bu uygarlıklardan bazıları hakkında bilgi verelim.

Dünyanın ilk bilinen uygarlığı olan Sümerler burada kurulmuştur. Milattan önce 2000 yılında kurulan bu uygarlık yazının ve ateşin bulunmasından ilk bilimsel çalışmalara kadar pek çok alanda kendini göstermiştir.

Elamlar seramik ve sanatta kendilerini geliştirmişler, ancak askeri anlamda güç kazanamadıkları için kısa sürede yıkılmışlardır.

Babiller Sami ırkına mensuptur ve bin yıl boyunca mezopotamya hakimiyetini üstlenmişlerdir. MÖ 3000-2000 arasında yaşayan bu uygarlık sanat ve bilim alanında ilerlemiş, yaptıkları çalışmalarla büyük bir uygarlık kurmuşlardır. Hammurabi kanunlarıyla tarımı desteklemiş ve önem vermişlerdir. Askeri anlamda da büyük başarılar yakalayan Babiller uzun bir süre büyük topraklara hakim olmuşlardır.

Asurlular da toprak alanında ilerlemiş ancak askeri anlamda ilerleyememiştir. 1500 yıllık hakimiyet dönemlerinde genellikle ticarette gelişmişlerdir.

Samilerin bir diğer kolu da Akadlardır. Sümerler yıkıldıktan sonra kurulan bu uygarlık ilk defa düzenli ve paralı orduya geçmiştir. Dönemin en önemli kültür merkezi olan Akad uygarlığı varlığını uzun süre devam ettirememiştir.

mezopotamya

Mezopotamya Uygarlıkları Nelerdir Kısaca Bilgi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER