Bilgi Zamanı

Mesleki Yeterlilik Belgesi Şart Koşuluyor

Mesleki Yeterlilik Belgesi Şart Koşuluyor
28 Şubat 2016 - 20:17 'de eklendi ve 570 kez görüntülendi.

Mesleki yeterlilik belgesi alma zorunlu hale getiriliyor. Mesleki yeterlilik belgesi alması gereken şu anda 40 meslek biliniyor. Peki bu meslekte bulunan kişilerin, mesleki yeterlilik belgesi almaması durumunda ne gibi durumlar ortaya çıkabilir? Mesleki yeterlilik belgesi almak için son gün ne zaman? Bahsedilen 40 mesleğin sayısının artırılacağı planlanıyor mu? Her meslek sahibi olan insanı ilgilendiren bu ve buna benzer bir takım soruların cevaplarını ve bu konu ile ilgili çok daha fazla bilgiyi, bu sayfa aracılığı ile öğrenmiş olacaksınız. Bu yüzden sizin için hazırlamış olduğumuz bu Mesleki Yeterlilik Belgesi Şart Koşuluyor adlı haberimizi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

 

Mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda olan 40 meslek, 106 mesleğe çıkartılacağı yapılan açıklamalar arasında bulunuyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden sonra, bu konunun içerisinde olan herkese farklı yükümlülükler getirilmiş oldu. Mesleki yeterlilik belgesi işçilere şart koşulurken, bir yandan da risk değerlendirmesi yapma, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlama gibi yükümlülüklerde söz konusu olmaktadır. İşçilerin bu bahsedilen yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda işlerinden olma ihtimali yüksek olarak görülmektedir.

Şu anda 40 meslekte olan bu zorululuk, 106 mesleğe çıkacağı gibi gelecekte her meslekte olacağı tahmin edilmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi için söz konusu 40 meslekte son gün, 25 Mart olarak açıklanıyor. Mesleki yeterlilik belgesinin getirilmemesi durumunda işçi işten çıkartılabilecek, çıkartılmadığı durumda ise işverene belli bir miktar para cezası uygulanacak.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER