Bilgi Zamanı

Mersin’e Modern Arkeoloji Müzesi

Mersin’e Modern Arkeoloji Müzesi
04 Aralık 2012 - 21:32 'de eklendi ve 2497 kez görüntülendi.

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Vahap Seçer, Deniz Müzesi’nin ardından Mersin’e ModernArkeoloji Müzesi’nin de kazandırılması gerektiğini söyledi. Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Mersin’in arkeoloji açısından sayılı
yerler arasında yer aldığını vurgulayan Seçer, “Tarihimize sahip çıkmak için Arkeoloji Müzesi’ni kentimize kazandıralım” dedi. Seçer, şöyle devam etti:

 

Mersin'e Arkeoloji Müzesi TalebiSeçer, yaptığı açıklamada Türkiye’nin, arkeoloji alanında dünyanın en gözde yerlerinden biri olduğunu belirtti. Mersin ve yöresinin ise arkeolojik açıdan sayılı yerlerin başında geldiğini vurgulayan Seçer, Mersin’in tarihi geçmişinin milattan önce 6000-5500 Neolitik Dönem’e kadar uzandığına ve tarihi eser açısından oldukça zengin bir kent olduğuna dikkati çekti.

Ancak Mersin’de, bu eserlerin sergilenmesi için yeterli bir müze bulunmadığını kaydeden Seçer, “Mersin Müzesi, adeta ‘sığıntı’ görünümüne sahip ve Mersin’de pek çok kimsenin bilmediği bir mekanda faaliyet göstermektedir. ‘Mersin’de bir müze olsun da nasıl olursa olsun’ anlayışının ötesine gitmeyen bu müzenin gerek fiziki yapısı, gerekse Halkevi binasının görkemli yapısının gölgesinde kalması nedeniyle az sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır” diye konuştu.

Eşsiz doğası ve köklü geçmişiyle Mersin’in her şeyin güzeline layık olduğunu vurgulayan Seçer, şöyle devam etti; “Elbette, denizcilik bakımından çok önemli konumda yer alan, antik limanlara ev sahipliği yapan, birçok kültürü barındırıp Doğu Akdeniz’deki ticarette önemli paya sahip olan kentimize Türkiye’nin dördüncü Deniz Müzesi’nin kazandırılması son derece önemlidir ve sevindiricidir. Ancak, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yumuktepe, milattan önce 7. Yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulmuş olan Soli-Pompeipolis, Elaiussa-Sebaste ve Korykos kazılarından her yıl Mersin Müzesi’ne onlarca yeni eser taşınmaktadır. Müzenin sergi salonları yeterli olmadığı için bu eserler doğrudan kapalı depolara yerleştirilmek zorunda kalmaktadır.”

Mersin’in 2013 yılında binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirilecek uluslararası bir organizasyon olan Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapacağını hatırlatan Seçer, “Oyunlar nedeniyle kentimize binlerce insanın gelmesini bekliyoruz. Doğu Akdeniz’de turizmin önemli merkezleri arasında olan kentimize gelecek binlerce turist için sunulacak aktivitelerin yanında bir Arkeoloji Müzesi’nin de bulunması tarihi kentimize ayrı bir değer katacaktır. Bu konuya öncülük eden, destek veren tüm gönüllülerimizle birlikteyim. Böyle bir müzemizin olması, kültürel değerlerimiz ve tarihi mirasımızın korunması adına gelecek kuşaklara da büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Halen Deniz Müzesi’nin yan tarafında Arkeoloji Müzesi ile ilgili Yenişehir ve Büyükşehir Belediyesi’nin imar değişikliğini gerçekleştirmiş, imar planı çalışmalarının da tamamlanmış olduğunu belirten Seçer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na öneri sunulmasına rağmen proje için henüz ödenek çıkmadığı için Arkeoloji Müzesi’nin halen Mersin’e kazandırılamamış olmasından yakındı. Seçer, “Öyle sanıyorum ki Kültür Bakanımız güzel Mersin’imiz için, tarihimiz için böyle bir talebe sessiz kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER