Bilgi Zamanı

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Bugünün Mersin’ ini Değerlendirdi

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Bugünün Mersin’ ini Değerlendirdi
04 Aralık 2012 - 21:32 'de eklendi ve 15666 kez görüntülendi.

Mersin Valisi Hasan Basri GüzeloğluMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin’e ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. “Geçtiğimiz yıl birincisini yaptığımız Narenciye Festivali’nin ardından gerçekleştirdiğimiz 840 milyon dolar civarındaki ihracatın, bu yıl yüzde 10-15 oranında artmasını bekliyoruz” dedi.

Vali Güzeloğlu, Bloomberg TV’de ana haberbültenine konuk oldu. Programda Genel YayınYönetmeni Ali Çağatay’ın sorularını yanıtlayan Güzeloğlu, bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ve ilimizin potansiyelleriile ilgili açıklamalarda bulunarak, 2013 Akdeniz Oyunları’nın Mersin’e getireceği kazanımlardan bahsetti.

Ülkemizin ihracata dayalı ve komşularla ihracat odaklı bir ticari büyümeyi ele aldığını dile getiren Valimiz, bu anlamda ciddi çalışmaların gerçekleştirdiğini ve bu çalışmalar sonucunda da başarılı olunduğunu kaydetti.

“GEÇEN YIL GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İHRACATTA YÜZDE 10-15 ORANINDA ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Vali Güzeloğlu, himayesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’yle ilgili değerlendirmelerde bulunan Valimiz, festivalin coşkulu ve renkli geçtiğini belirterek, “Festivalimiz katılım ve coşku anlamında Türkiye ve Mersin açısından önemli bir organizasyon oldu. Dış ülkelerden Mersin’e gelen 20’ye yakın dans ve müzik gurubu, ilimiz insanlarına keyif verdi. Festivaldeki en önemli önceliğimiz ülkemiz ile Mersin’de üretilen narenciyenin tanıtılması ve yeni pazarlara ürünlerimizin ulaştırılmasının sağlanmasıdır. Öte yandan geçen sene gerçekleştirdiğimiz festivalin ardından Türk narenciyesi 40 yıl aradan sonra ilk defa Japonya Pazarı’na ihraç edilmeye başlandı. Geçen yılki festivalin ardından ilk partiyi greyfurt olarak Japonya’ya Mersin Limanı’ndan bizzat ben gönderdim. Tüm bunların yanında geçen yıl 840 milyon dolar civarında gerçekleştirdiğimiz ihracatta bu yıl yüzde 10-15 oranında artış bekliyoruz. Yine ihracat noktasında bizim için önemli pazarlar olan Rusya, Ukrayna ve Orta Doğu ülkelerinden ziyade Asya’ya açılmak istiyoruz. Bu noktada festivalimiz, tanıtımı öne çıkartan ve ürün kalitesini vurgulayan çok önemli buluşmalara ev sahipliği yaptı. Festivalimizi izlemeye çok önemli alım heyetleri geldi ve festivalimizin paydaşları arasında Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Türk Narenciye Tanıtım Grubu (NTG), Yaş Sebze ve Meyve Üretici Birlikleri gibi sektörün taşıyıcısı ve temsil edici çok önemli kurumları vardı. Festivalimizi tüm paydaşlarla planladık. Yine Ekonomi Bakanımız ve Mersin Milletvekilimiz Sayın Zafer Çağlayan, yapılan tüm çalışmalarda kendi bakanlığını ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın birimlerini kendisi yönlendirdi. Bu açıdan Bakanımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İhracat yapılacak ülkelerin ürünler üzerinde ilaç ve kalıntı analizlerinin yapılmasını istediğini anlatan Vali Güzeloğlu, şunları kaydetti: “İhracatın gerçekleştirileceği ülkeler kontrollerin akredite olmuş laboratuarların yapmasını istiyor. Bu noktada Mersin hem kamu hem de özel akredite laboratuarlar ile öne çıkmaktadır. Aynı zamanda ilimiz uluslararası anlamda akreditasyon veren bir merkezdir. Bu kavramı oturtmuş durumdayız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yaptığımız yaş sebze ve meyve ürünlerinde bile Mersin’deki laboratuarlarımızın akreditasyonlarıyla ihracat yapabiliyoruz. Çiftçilerimizi depolama ve ihracata kadar olan süreçte bu konu üzerinde eğitmemiz gerekiyor. Çünkü ihracat zincirindeki bir eksiklik, ihracat sürecini olumsuz etkiliyor. Bu noktada da çalışmalarımız son hızıyla devam etmektedir.”

“ALAKÖPRÜ BARAJI 2013 SONUNA KADAR TAMAMLANACAKTIR”

KKTC’nin Türkiye ile birlikte kalkınması için bir takım çalışmaların yürütüldüğüne işaret eden Vali Güzeloğlu, Türkiye’nin KKTC’ye yardım eli uzattığına vurgu yaparak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kıbrıs’ta tarımın gelişmemesindeki en büyük etken sulama sorunudur. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Anamur ilçemizde temelini attığımız Alaköprü Barajımız, bu sorunu çözecek olan bir yapıdır ve inşaatı hızla sürmektedir. 2013 yılı sonuna kadar çalışmalarda aksilik olmazsa barajımız tamamlanacak ve Kıbrıs’ta müthiş bir değişim yaşanacaktır. Öte yandan KKTC’nin dış dünyaya açılan kapısı Mersin’dir. Kıbrıs’la olan ilişkilerimizde hem ticaret hem de karşılıklı ve uluslararası bağlamında Merkez olarak tanımlanacak yer Mersin’dir. Mersin, KKTC’li işadamlarının dışarıya açılacağı ilk kapı konumundadır. Bu kapsamda KKTC Ekonomi Bakanı Sayın Sunat Atun ve diğer bakanlar ile Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın katıldığı törenle, küçük ölçekli Kıbrıs kobilerinin, ülke dışına açılımlarını sağlamak amacıyla Kıbrıs özelindeki ilk mağazayı Mersin’de açtık. Yine başkanlığını yaptığım Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) aracılığıyla Kıbrıs’taki kobilerin gelişmesi ve güçlenmesi için gerekli imza törenini geçtiğimiz ay içerisinde yaptık.”

“AKDENİZ OYUNLARI MERSİN’İN KADERİNİ DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADI”

2013 yılında ilimizde gerçekleştirilecek olan Akdeniz Oyunları’nın ilimizin sosyal, ekonomik ve spor altyapısına birçokkazanım getireceğinin altını çizen Vali Güzeloğlu, “Akdeniz Oyunları sadece bir spor organizasyonu değildir. Günümüzde spor; ekonomiyi, turizmi, siyaseti ve tüm sektörleri etkiliyor. Akdeniz Oyunları Olimpiyat Oyunları’ndan sonra en büyük spor ve sosyal organizasyonlardan birisidir. Oyunlar, 25 Akdeniz ülkesi ve 5 bine yakın sporcusuyla müthiş bir şölen olacaktır. Akdeniz Oyunları’nın ilimizle buluşması, yaklaşık 600 milyon liralık yatırımın Mersin’le buluşmasıdır. Oyunlar kapsamında ilimize yapılacak olan yatırımlar, Mersin’in kaderini değiştirmeye başladı bile. Oyunların Mersin’de buluşmasında büyük bir güven ve öngörü gösteren Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum” dedi.

“2020 OLİMPİYAT OYUNLARI’NA DA TALİBİZ”

2020 yılında gerçekleştirilecek olan Olimpiyat Oyunları’na Türkiye’nin İstanbul markasıyla aday olduğuna işaret eden Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Bu kapsamda 2013 Akdeniz Oyunları büyük önem taşımaktadır. Çünkü 2020 Olimpiyat Oyunları’nın hangi ülkede yapılacağına dair oylama, 2013 yılı Eylül ayında gerçekleştirilecektir ve 2020’yi elde etme noktasında en büyük referansımız Akdeniz Oyunları olacaktır. Öte yandan Mersin’deki organizasyon, bugüne kadar yapılan en görkemli organizasyon olacak. Akdeniz Oyunları’nı yüzümüzün akıyla tamamlayıp, 2020 Olimpiyatları’nın İstanbul’da yapılmasına katkı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“SURİYE MERSİN ADINA ÖNEMLİ BİR TİCARET ORTAĞIDIR”

Suriye ile ilgili son günlerde yaşanan gelişmeler hakkında da açıklama yapan Vali Güzeloğlu, “Türkiye’nin büyümesi ve ihracata dayalı olarak komşularımızla başlattığımız ilişkiler kapsamında gelişmeyi önemsediğimiz konusunun üzerinde duruyoruz” diyerek, “Suriye’de bu anlamda Mersin adına çok önemli bir ticaret ortağıdır. Mersin, sınır olarak Suriye ile bütünleşik olmasa da; Akdeniz’de karşılıklı liman bağlantıları düzeyinde Suriye ile hem ticaretini geliştiren hem de liman bağlantısıyla mal akışını gerçekleştiren önemli bir merkezimizdir. Son günlerde yaşanan gelişmelerin ve alınan kararların ülkemize ve tüm ticaret ortaklarımıza olumsuz etkileri bulunmaktadır. Aslında ortaklarımızla birlikte Suriye’nin istikrarının devam etmesini, o bölgede yaşayan insanların huzurunun sağlanmasını ve yaşanan sorunların en kısa sürede barışçıl bir yaklaşımla aşılmasını amaçlıyoruz” şeklinde konuştu. Suriye ile yaşanan sorunun Türkiye’yi Mersin üzerinden aşılabilmesi için önemli çalışmaların yapıldığını anlatan Vali Güzeloğlu, sözlerini şöyle noktaladı: “Ekonomi ve Dış Ticaretten Sorumlu Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın gayretleriyle Mısır’ın İskenderiye kenti ile bir kardeş şehir protokolü imzaladık. Akdeniz’in en önemli limanlarından birisi bilindiği üzere İskenderiye Limanı’dır. Mersin Limanı’nın büyümesi ve Türkiye’nin dış ticaretinin gelişmesi anlamındaki süreçte, İskenderiye ve Mersin ilişkisi Aralık ayı içerisinde başlayacak olan Ro-Ro seferleriyle önemli bir katma değere ulaşacaktır. Ro-Ro seferleriyle birlikte Mısır üzerinden Afrika’ya dönük olarak açılımlar gerçekleştirme amacındayız.” Dedi.

3 Aralık 2013

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • aysegul secilmis ;

    size nasil ve ne sekilde ulasa bilirim lutfen mersinde ailem yasiyor lutfen

    11 Mayıs 2012 00:20