Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar

Memurlara Ne Zaman Zam Verilecek

Sponsorlu bağlantılar

Memur Maaş Zamları Tam Bir Muamma !

Memurlar Zamlı Maaşlarını Ne Zaman Alacak

Memur Maaş Zammı Farkı Ne Zaman Verilecek – Nisan Mayıs Haziran 2014

Memurlar ne kadar zam alacak?Milyonlarca memurun beklediği toplu sözleşme yasası çıktı. Zamlı maaş 15 Mayıs’a yetişecek.Sendikalar zam içindoğalgaz artışından enflasyona kadar oran veriyor.

Milyonlarca memurun beklediği toplu sözleşme yasası çıktı. Zamlı maaş 15 Mayıs’a yetişecek.

Thelira sitesinin haberine göre, yaklaşık 2.5 milyon memur ve 1.8 milyon memur emeklisinin beklediği toplu sözleşme yasası Meclis’ten geçti. Yasanın getirdiği yenilikler kapsamında hükümet ile memur sendikaları pazarlığa oturacak. Zam pazarlığı en fazla 1 ay sürecek.

Zamlı maaşların 15 Mayıs’a yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu tarihe yetişmezse acil yazıyla ‘ek bordro’ hazırlanarak zammın 15 Haziran’a sarkması engellenecek.

İŞTE İZLENECEK SÜREÇ

Yasaya, memur zammı geciktiği için toplu sözleşme masasının hızlı bir şekilde kurulmasını mümkün kılacak geçici maddeler de eklendi. Normal toplu sözleşme dönemlerinde öngörülen hazırlık süreleri bu yıl dikkate alınmayacak.

Yasa Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra toplu sözleşme masası hemen kurulacak. Masada kamu işveren heyetine Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Faruk Çelik, kamu görevlileri sendikaları heyetine ise Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu başkanlık yapacak.

Kamu görevlileri sendikaları heyetinde, Memur-Sen’den 9, Türkiye Kamu-Sen’den 4 ve KESK’ten 2 üye yer alacak. Toplu sözleşmenin yürürlüğe girmesinin ardından memurların maaşları yeniden hesaplanacak.

Yasa ile ilk kez kurulan Kamu Görevlileri Hakem Heyeti, memurların maaşında son sözü söylemeye yetkili kurul oldu. Hükümet ve sendikalar masada anlaşamazsa, Kamu Görevlileri Hakem Heyeti devreye girecek. Toplu görüşme uzlaşmazlıkla sonuçlanırsa, 3 iş günü içerisinde Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’ne başvurulabilecek. Heyet’in vereceği karar bağlayıcı olacak.

ÇELİK: ÇALIŞAN BELİRLEYECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, toplu sözleşme ile ilgili olarak şunları söyledi: “2.5 milyon kamu görevlisi, 1.8 milyon emeklinin maaşını parlamentoda belirlemeyeceksiniz. Bakan, hükümet de söylemeyecek, toplu sözleşme masasında olacak. Sendikalar hazırlanıyor

EK BORDRO FORMÜLÜ

Görüşmeler uzasa da, memur zamlı maaşına ve 4.5 aylık farkına Mayıs’ta kavuşacak. Zam 15 Mayıs’a yetişmezse, ek bordro düzenlenecek. Yetkililer, “Zam 22 Mayıs’ta belirlenirse, 25 Mayıs’ta zam ve farklar ek bordro ile ödenebilir” dedi.

Ahmet Gündoğdu (Memur- Sen Başkanı): Enflasyonun üzerinde bir zam için mücadelemiz sürecek. Çalışılırken elde edilen kazanımların emekliye yansıması mücadelesini vereceğiz. Sözleşmelileri kadroya geçirmek için mücadele edeceğiz.

İsmail Koncuk (Kamu-Sen Başkanı): Kamu çalışanlarının maaşlarındaki erimenin bir kısmının, en azından yarısının telafi edilmesini istiyoruz.

Lami Özgen (KESK Başkanı): 1 yılda temel gıda, benzin ve doğalgaza ne kadar zam geldiyse, kamu çalışanına aynı oranda zam verilmeli. Birçok mesleki ve özlük konularında ciddi sıkıntılarımız var. Bunun da görüşülmesi lazım.

 6 Nisan 2014

Kategori: Yaşam

3 Yorum Yapılmış.

  1. dilek ezgü diyor ki:

    2.6.2012 de 3 aylık dul ve yetim aylığımı aldım daha sonra 23.8.2012 tarihine kadar bankama herhangi bir para yatmadı maaşımı emekli sandığından alıyorum farklar nerde lütfen bir açıklama yapılsın

  2. fadime gülten çil diyor ki:

    toplu maaşlar ne zaman verilcek. emekli memur.

  3. kuzeyada diyor ki:

    bizlerin oyuyla seçilmiş olan vekiller kendilerini düşündüğü kadarının onda birini millet için düşünse o da yeter. Tabi vicdanları varsa.Milletin ne halde olduğu nasıl geçindiği ne yiyip ne içtiği çoluk çocuğunun rızkını nasıl olurda tamamlarım dediği tabi kim düşünsün. Bizlere Allah acısın kendilerini bilmez kulları değil.


Facebook FriendFeed Twitter RSS Beslemesi

Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası