Bilgi Zamanı

Mehmet Akif Ersoy Hangi Alanlarda Ne Tür Yazılar Yazmıştır

Mehmet Akif Ersoy Hangi Alanlarda Ne Tür Yazılar Yazmıştır
21 Aralık 2013 - 16:51 'de eklendi ve 2519 kez görüntülendi.

Mehmet Akif Ersoy eserleri, Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinde değindiği konular, Mehmet Akif Ersoy hangi konularda şiir yazmıştır? Mehmet Akif Ersoy kitapları hakkında bilgi.

Mehmet Akif Ersoy Hangi Alanlarda Ne Tür Yazılar Yazmıştır

Geçtiğimiz günlerde Mehmet Akif Ersoy’u doğum gününde saygıyla ve dualarla andık. Aynı şekilde 27 Aralık tarihinde de ölüm yıldönümünü anacağız. İlkokul çağlarımızdan itibaren şiirlerini okuduğumuz, hayatını öğrendiğimiz İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy, sadece bu marşla bilinir. Ancak edebiyatımızın en önemli şairlerinden olan Mehmet Akif Ersoy’un diğer yazılarından ve şiirlerinden söz edilmez. Ünlü şair genellikle vatan, millet, bayrak, din, İslam konularında şiirler yazmıştır. Öykü şeklinde yazdığı şiirleri Safahat adlı kitabında toplanmıştır. Bununla birlikte şiirlerinde ırkçılığı ve emperyalizmi yerdiği, Batı medeniyetini küçümseyerek Türk-İslam ve Doğu Medeniyeti’nin Batı medeniyetinden daha üstün olduğunu vurgulamıştır. Batı özentiliğini reddederek özgün bir millet olabilmenin gereklerini anlatmıştır.

Safahat kitabında günlük siyasi ve sosyal olayları derlemiş ve bunlara yönelik şiirler yazmıştır.

Süleymaniye Kürsüsü’nde adlı kitabında iki kişilik sohbeti şiirselleştirmiştir.

Fatih Kürsüsü’nde adlı kitabında Fatih Camii’ndeki vaazlarını kitaplaştırmıştır. Bu vaazlarda batı taklitçiliği, tembellik ve gericilik konularından bahsetmektedir.

Hakkın Sesleri adlı kitabında ateizm, dinsizlik ve inançsızlık konularını ele almış, İslamiyet’in dinsiz kişilere sevdirilmesi ve benimsetilmesi hakkında yazılar yazmıştır.

Asım adlı eserinde savaş, barış, eğitim ve batıcılık konularına değinmiştir.

Gölgeler adlı kitabında yaşadığı gerçek olayları yorumlayarak anlatmıştır.

Hatıralar adlı kitabında gezdiği gördüğü yerleri anlatmış, bunun yanı sıra dualarından da bahsetmiştir.

Bu yüce şaire Allah’tan rahmet dileriz. Mekanı cennet olsun.

mehmet_akif_ersoy-anma

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER