Bilgi Zamanı

MEB Kitap Okumaya Özendiriyor

MEB Kitap Okumaya Özendiriyor
25 Ocak 2013 - 21:39 'de eklendi ve 1218 kez görüntülendi.

Kitap Okumaya Alıştırmak İçin MEB Tarafından Yapılacak Yenilikler

Ülkemiz kitap oranı düşük olan bir bölgedir. Bu ülkemizin üzerinden atmak istediği çok kötü
bir istatistiktir. Ülkemiz eski zamanlarda her ne kadar yetişkin kişilere kitap okuma alışkanlığını benimsetememiş olsa da yeni eğitimin yöneticisi olan MEB bakanlığı değişimi gençler içerisinde başlatarak, hızla ülkemizdeki kitap okuma oranını yükseltmeyi hedeflemektedir. MEB bakanlığı geçtiğimiz senelerde kitap okuma alışkanlığının öğrencilere kazandırılması için haftada 1 ders kitap okuma saati yapmıştır. Ancak bu uygulamadan tam olarak netice alınamadığından iptal edilmiştir.

Bu sene yine kitap okuyan kişi sayılarından ciddi bir düşüş yaşanınca MEB bakanlığı bu soruna çözüm bulabilmek için yeni uygulamalar getireceğini belirtti. Peki bu uygulamalar neler olacak?

Yapılan yeniliklerin en başında MEB bakanlığının okullar aracılığıyla düzenleyeceği kitap okuma, kitabı anlatma, kitap özeti çıkartmaya yönelik yarımşarla yapılacağı belirtiliyor. İlerleyen günlerde ödüllü yapılacak bu yarışmaların yanı sıra öğretmenlerin öğrencilere kitap okumaya yönelten ödevler vermesi düşünülüyor. Bu yeniliklerin yanı sıra eski kitap okuma uygulamasına ek olarak kitap okuma etütlerinin düzenleneceği ve okul aralarında bu etütlerde öğretmenlerin gözetiminde kitapların okunacağı belirtiliyor. Okul kütüphanelerine ek katkıda bulunulacağı ve her öğrenci için sürekli kitap ihtiyacının sağlanabilmesi için çeşitli yeniliklerin yapılacağı da söyleniyor.

İlerleyen yıllarda her öğrencinin ayda en az 2 kitap bitireceği uygulamaların yapılacağı ve yeni uygulamaların hala görüşülmekte olduğu söylentiler arasında yer alıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER