Bilgi Zamanı

Matematik Hangi Mesleklerde Kullanılır

Matematik Hangi Mesleklerde Kullanılır
22 Kasım 2017 - 15:03 'de eklendi ve 5734 kez görüntülendi.

Matematik kullanım alanları, matematik hangi mesleklerde kullanılır, matematik hangi alanlarda kullanılır. Matematik günlük hayatta kullanım alanları.

Matematik hayatımızı kolaylaştıran pek çok sayısal bilgiyi öğretir bizlere. Bu yazımızda sizlere matematiğin kullanıldığı meslekler ve günlük hayatta matematiğin kullanım alanları hakkında bilgi vereceğiz.

Matematiğin en çok kullanıldığı yerlerin başında bilgisayar gelir. Bilgisayarda nerede matematik kullanılır diye soracaksınız. Bilgisayar programlarının hazırlanmasında, dosyaların ve programların kodlanmasında logaritma, algoritma gibi matematiksel işlemler ve sayılar kullanılır.

İkinci olarak matematiğin en çok kullanıldığı alan inşaat ve mimaridir. Bina tasarımı yaparken, inşaat planları hazırlanırken matematiksel hesaplar yapılır. Mesela yüksek binaların yapımında binanın depreme dayanıklı olması ve binanın dik bir şekilde yükselmesini sağlamak için türev ve integral hesaplarından faydalanılır.

En bilinen matematik kullanım alanı ise ekonomidir. Para politikalarının belirlenmesinde, maliye hesaplarında, vergi hesaplamalarında, fatura ve kart ödemesi hesaplarında matematikten faydalanılır.

Bankacılık, borsa ve döviz işlemleriyle fon-yatırım işlemlerinde de matematiksel hesaplardan faydalanılır.

Son olarak matematiğin en çok kullanıldığı alan muhasebedir. Şirketlerin veya işletmenin kâr zarar hesabı yapılırken matematik kullanılır.

Bunun dışında sanayi, meteoroloji, astronomi, coğrafya ve iktisat-işletme alanlarında da matematikten faydalanılır.

matematik

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • Azra ;

  çok teşekkür ederim çok güzel yazı sizin sayenizde proje ödevimi tamamlayacağım :)

  27 Nisan 2015 19:41
  • yusuf ;

   çok yardım ettttiniz,

   22 Kasım 2017 15:03