Bilgi Zamanı

Mary Leakey Kimdir

Mary Leakey Kimdir
06 Şubat 2013 - 1:41 'de eklendi ve 1244 kez görüntülendi.

Mary Leakey Hayatı – Biyografi

Mary Leakey 6 Şubat 1913 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya gözlerini açtı. İngiliz arkeolog ve antropolog olan Mary Leakey, eşi Louis Leakey ile birlikte bulduğu fosiller ile ün saldı. 1987 yılında Olduvai Boğazının güneyinde yer alan Laetoli alanını bulan Mary Leakey burada bulunan küller üzerinde 3,5 milyon yıl önce yürümüş insanların ayak izlerini keşfetmeyi başardı. 9 Aralık 1996 tarihinde Kenya’da hayata gözlerini yumdu. Mary Leakey kimdir ..

Mary Leakey’in mühim araştırmaları kocası Louis Leakey ve oğulları Richard, Philip ve Jonathan’ın araştırma kariyerleri için çok değerli bir kaynağı temsil etmiştir.

Mary Leakey bulduğu fosiller ve bu fosillere yaptığı yorumlarla bilinir.

1987′de Olduvai Boğazı’nın güneyindeki Laetoli alanını buldu. Burada volkanik küller üzerinde 3,5 milyon yıl önce yürümüş insangillerin ayak izlerini keşfetti. Bu buluş, insanların yürümeye başladığı varsayılan ve öteden beri bilim dünyasında şüpheyle karşılanan tarihlerden çok eskiye gidiyordu.

Mary Leakey’in önemli kitapları arasında Olduvai Gorge: My Search for Early Man (1979; Olduvai Boğazı: İlk İnsanı Bulmak için Yaptığım Araştırmalar) ve otobiyografik yapıtı Disclosing the Past (1984; Geçmişi Aydınlatmak) yer alır.

Mary Leakey kimdir konusunu açıkladık. Sizler de Mary Leakey hakkında yorumlarınızı aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz …

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER