Bilgi Zamanı

Mantarların Genel Özellikleri Nelerdir

Mantarların Genel Özellikleri Nelerdir
25 Mayıs 2014 - 21:58 'de eklendi ve 2027 kez görüntülendi.

Mantarlar nasıl oluşur, Mantarın Zehirli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır, bu yazımızda mantarlar hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Mantar florası açısından oldukça zengin olan Türkiye’de yapılan araştırmalarda yaklaşık 2 bin 500 çeşidinin bulunduğu tahmin ediliyor. Anadolu’da yüzyıllardır bilinen ve yoğun olarak tüketilen mantar çeşitlerinin var ve en büyük tehlike zehirli ve zehirsiz mantarın birbirinden ayırt edilememesinden kaynaklanıyor.

Yağmurların artmasının ardından toprakta nemliliğin de artmasıyla mantarlar birden ortaya çıkıyor. Bu nedenle insanlar hemen mantar toplamak istiyor. Ancak bilimsel bir inceleme olmadan mantarın zehirli veya zehirsizini ayırt etmek mümkün değil. Bazı kişiler bunları ayırt etmek için ilkel yöntemlere başvuruyor ama bunların hiçbirinin bilimsel geçerliliği bulunmuyor. Mantarlar hakkında ise bazı doğru bilinen yanlışlar var. Şimdi bu yanlışlardan biraz bahsedelim.

Zehirli mantarların parlak ve canlı renkli olduğu söylense de bu doğru değil. Ölümcül derecede zehirli olan mantarlar beyazdır.

Zehirli mantarların böceklenmeyeceği söylenir ancak bu da yanlış. Çünkü ‘Amanita Phalloides’ en çok ölüme neden olan mantar olmasına karşın sıklıkla böcek larvaları da barındırır.

Zehirli mantarın gümüş veya soğana temas edince karardığı yönündeki söylentiler de yanlış. Çünkü tüm yaşlanan mantarlar genelde kararmaya meyillidir.

Zehirli olanların kokuları ve tatlarının çok kötü olduğu yönündeki iddialar da yanlış. Çoğu zehirli mantar çok lezzetlidir. Yeterince pişirilse de zehiri geçmez. Çünkü bazı zehirlerin kimyasal yapısı ısıya dayanıklıdır.

Bu yazımızı okuyarak hangi mantarların zehirli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak her şeye rağmen doğada topladığınız her mantara güvenmeyin ve mutlaka marketlerde satılan mantarlardan alın. Ancak bu sayede mantarlardan zehirlenme riskine karşı korunabilirsiniz.

0b41cc90b3bdfa1c84a15479cbb5cbfe_1277576171

Mantarın Zehirli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • osman ;

    resimde bulunan mantar topladım ilk defa gördüğüm bir tür. içinde kurt oluşmuştu ama yöre halkı zehirli diye attırdı acaba zehirli mantarlardadamı kurt oluşuyor benmi yanlış biliyorum bilgilendirirseniz sevinirim

    13 Ekim 2014 14:37