Bilgi Zamanı

Maniheizm Dininin Uygurlar Üzerindeki Etkileri

Maniheizm Dininin Uygurlar Üzerindeki Etkileri
05 Şubat 2015 - 8:07 'de eklendi ve 5870 kez görüntülendi.

Maniheizm dininin özellikleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Uygurlar, maniheizm dinini benimseyerek yerleşik hayata geçen ilk Türk devletidir. Maniheizm dini, Uygurlarda kültürel ve sosyal bir çok değişikliğe neden olmuştur. Mani dininin etkisiyle birlikte Uygur devleti yerleşik hayata geçmiştir. Uygur devleti yerleşik hayata geçtikten sonra ise şehirler ve kasabalar kurarak mimari alanında da gelişmişlerdir. Uygur Devleti sadece mimari alanda gelişmekle kalmayıp bilim, edebiyat ve sanat alanında da gelişmeler göstermiştir. Bu gelişmeler Mani dininin Uygur Devleti üzerindeki olumlu etkileri olarak sayılabilmektedir.

Mani dinide canlıları öldürmek, cinsel ilişkiye girmek kesinlikle yasaklanan davranışlardır. Bunlara ek olarak bir meyveyi dalından almak bile tanrının yarattığı herhangi bir nesneye zarar vermek olarak algılanmaktaydı. Ayrıca mani dininde et yemek ve savaşmak da yasaktı ve tarih boyunca savaşçı bir kimliğe sahip olan Türklere ters düşüyordu. Bu nedenle mani dinini benimseyerek yerleşik hayata geçen Uygur devleti savaşçı özelliklerini kaybetmiştir.

Maniheizm Dininin Uygurlar Üzerindeki Etkileri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER