Bilgi Zamanı

Mahidevran Sultan Kimdir

Mahidevran Sultan Kimdir
24 Şubat 2014 - 18:03 'de eklendi ve 1172 kez görüntülendi.

Mahidevran Sultan nasıl öldü, Mahidevran sultan kimdir, mahidevran sulltan hayatı kısaca.

Sultan Süleyman’ın ilk eşi Mahidevran, ayrıca Şehzade Ahmet, Mustafa ve Raziye Sultan’ın annesidir. Ayrıca ilk gözde sultan olarak bilinmektedir. Tam doğum tarihi bilinmemekle birlikte 1500’lü yılların başlarında doğduğu tahmin edilmektedir. Gerçek adı Bosfor’dur. Kırım kökenlidir. Cenazesi Şehzade Mustafa Türbesi’nde bulunmaktadır.

1520 yılında Sultan Selim öldükten sonra yerine oğlu Kanuni Sultan Süleyman geçince çocuklarıyla birlikte Bursa’dan İstanbul’daki saraya gelmiştir. Büyük oğlu Şehzade Mustafa büyüyüp sancağa çıktığı 1530 yılında oğluyla birlikte Saruhan’a gitmiştir. Ayrıca yine oğlunun Manisa ve Amasya’daki sancak beyliği dönemlerinde de onun yanında bulunmuştur.

Oğlunun ölümünden sonra tamamen gözden düşen Mahidevran Sultan, Hürrem Sultan’la arası iyi olmadığı için İstanbul7daki saraydan sürülerek Bursa’ya gönderilmiş. Burada kalan hayatını sefil bir şekilde sürdürmüştür. Daha sonra Hürrem Sultan’ın oğlu İkinci Selim tahta geçince Mahidevran Sultan’a maaş bağlamış ve onu bu sefil hayattan kurtarmak istemiştir. Ancak Mahidevran normal hayatına döndükten bir sene sonra 1581 yılında Bursa’da vefat etmiştir.

indir (2)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER