Bilgi Zamanı

Magneto nedir

Magneto nedir
18 Mart 2013 - 13:46 'de eklendi ve 1122 kez görüntülendi.

MAGNETO, Sürekli bir mıknatısın magnetik alanıyle indüklenen elektrik üretici: Magnéto, dinamodan önce bulundu.  Magneto nedir :

Maden ocağı deliklerine doldurulmuş patlayıcı maddeyi ateşlemek için gerekli elektrik akımını üreten taşınabilir cihaz. Bir magneto’da magnetik olmayan bir gövdeye bağlanmış at nalı biçiminde bir veya birçok mıknatıstan meydana gelen bir indükleyici bulunur. Yalıtılmış saçlardan yapılan çift T şeklindeki endüvi üzerinde birinci sargıyı meydana getiren kalın telden birkaç sarım vardır, ince telden çok sarımlı ikinci sargı, birincinin Üzerine yerleştirilir ve yüksek gerilim devresini meydana getirir. İki sargının da birer ucu kütleye bağlıdır. Mıknatısın magnetik alanı içinde endüvinin dönmesiyle birinci sargıda alçak gerilimli bir alternatif akım üretilir. Birinci sargı akımı en büyük değerine ulaşınca, devresi açılır. Böylece endüvi saç- t laıında meydana gelen akım değişimi, ikinci sargıda şiddeti küçük ve birkaç bin voltluk a bir akım doğurur. Bu yüksek gerilimli akım ç bir distribütörle ateşleme bujilerine yollanır. Her magnetoda anahtarın uçlarına bağlı bir kondansatör ile bir yandan yüksek gerilim devresine, öbür yandan kütleye bağlı i bir yıldırımlık bulunur. Eskiden patlamalı ı motorların ateşleme devrelerinde kullanılan magneto bugün yarış motorları dışında yerini akümülatör bataryalarına bırakmıştır. Magnetonun ilk harekette ateşleme için gerekli yüksek .şiddette akım vermediği öne sürülmektedir.

Klasik magneto, genellikle seri bağlanmış çeşitli maden ocağı deliklerindeki patlayıcı maddenin elektrikle ateşlenmesi için gerekli çok kısa bir süre boyunca, maden ocaklarının sayısına bağlı bir gerilim altında bir amperlik bir akım verebilen, kollu küçük bir akım üreticinden meydana gelir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER