Bilgi Zamanı

Maddelerin Ayırt Edici Özellikleri

Maddelerin Ayırt Edici Özellikleri
16 Ocak 2014 - 21:00 'de eklendi ve 875 kez görüntülendi.

Maddenin özellikleri, maddenin fiziksel özellikleri nelerdir? Maddenin gözlenebilir fiziksel özellikleri, maddenin çeşitleri nelerdir?

Uzayda yer kaplayan, belli bir kütlesi ağırlığı olan ve yer çekimine maruz kalan varlıklara madde denir. Maddeler katı-yumuşak, saydam-opak, parlak-mat, esnek-katı, pürüzlü-pürüzsüz şeklinde sınıflandırabiliriz.

Saydam maddeler su ve cam gibi suyu geçirebilen, bir taraftan bakıldığı zaman diğer tarafı net veya yarı net bir şekilde görebileceğimiz maddelerdir. Opak maddeler ise taş, tahta, metal gibi ışığı geçirmeyen maddelerdir.

Altın, yüzük, pırlanta gibi değerli madenler parlak madde sınıfına girerken, lastik, odun, kömür gibi maddeler ise mat maddeler olarak nitelendirilebilir.

Esnek maddeler lastik, yay vs gibi hacmi büyütülebilen maddelerdir. Kalem, porselen gibi maddeler ise esnek değildir.

Sağlam maddeler darbelere dayanıklıdır. Metal, demir, çelik, bakır gibi maddeler sağlam maddelerdir. Cam, porselen gibi maddeler ise darbelere dayanıklı değildir.

Bunun gibi daha pek çok çeşit madde özelliklerine göre sıralanabilir. Bu yazımızda maddelerin özelliklerinden en bilinenlerini anlattık. Maddelerle ilgili başka soru, yorum veya eklemek istediğiniz bilgileri aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

e

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER