Bilgi Zamanı

Louis Leakey Kimdir

Louis Leakey Kimdir
06 Şubat 2013 - 15:34 'de eklendi ve 1225 kez görüntülendi.

Louis Leakey

Louis Leakey kimdir , Louis Leakey Biyografi Hayatı

(Doğum tarihi Ağustos 1903, Kabete, Kenya – Ölüm tarihi. 1 Ekim 1972, Londra, ingiltere), Kenyalı arkeolog ve antropolog. Doğu Afrika’da ortaya çı­kardığı fosillerle, ilk insanın o güne değin bilinenden çok daha önce yaşadığını ve insanoğlunun geçirdiği evrimin beşiğinin sanıldığı gibi Asya değil, Afrika olduğum göstermiştir. Ayrıca kendi buluşlarına yö­nelik tartışmalar yaratan yorumlarıyla da tanınır.

Misyoner bir ingiliz ailenin oğlu olarak doğan Louis Leakey, gençliğini Kenya’da Kikuyı kabilesi.arasında geçirdi. Öğrenimini Cam bridge Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra 1924’te Doğu Afrika’da arkeoloji çalış­malarına başladı. Kendisine, gene bir arkeolog olan eşi Mary Douglas Leakey ile oğulları da yardımcı oldular. İngiliz ve Amerikan üniversitelerinin çoğuyla ilişkilerini sürdüren Leakey, 1945-61 arasında Nairobi’deki Coryndon Müzesi’nin müdürlüğünü yaptı. Leakey, 1931’de Tanzanya’da Olduvai Boğazı adlı vadide, ünlü buluşlarını gerçekleştireceği araştırmalara başladı. İlk buluntular yalnızca kaba taş aletler ve hayvan fosilleriydi. Ama 1959’da Mary Leakey, 1.750.000 yaşında olduğu sanılan ilk insangil fosilini buldu. Bugün Australopithecus içinde sınıflandırılan bu fosile Zinjanthropus adını verdiler. Louis Leakey, daha sonra bulduğu ve Homo habilis adını verdiği bir fosille farklılıklarına bakarak, Zinjanthropus’un modern insanın doğrudan atası olmadığını ileri sürdü. Doğu Afrika’da Homo habilis’lerle Zinjanthropus’ların aynı dönemde yaşadıklarını, ama Homo habilis’in Homo sapiens’e giden evrim çizgisi üzerinde daha gelişkin bir insangil tipi oluşturduğunu varsayıyordu. Bugün birçok bilim adamı buluntulara önemini kabul etmekle birlikte, Leakey’ni: yorumlarını ve fosil sınıflamalarını onaylamamaktadır.

louis-leakey

Louis Leakey Eserleri :

Adam’s Ancestors (1934, yb 1953; insanı, Ataları, 1971), Stone-Age Africa (1936; Ta Devri Afrikası), White African (1937; Be yaz Afrikalı), Olduvai Gorge (1952; Oldı: vai Boğazı), Mau Mau and the Kikuy (Mau Mau ve Kikuyu), Olduvai Gorg 1951-61 (1965; Olduvaı Boğazı 1951-61), Unveiling Man’s Origins (1969. Vanne Goo- dall ile birlikte; İnsanoğlunun Koktıılerirm Açığa Çıkarılması), Animals of Eası Af rica (1969, Doğu Afrika Hayvanları) Leakey’in başlıca yapıtlarıdır. National Geographic Society’nin kuruluşuri’tfh 100. vılı dolnv- sıyla 1988’de yalnızca 15 bilim adamına dağıttığı ödüllerden iki tanesi L. S Leakey ile karısı Mary Leakey‘ye verilmiştir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER