Bilgi Zamanı

Lohusalık Dönemi Hormonal Değişiklikler ve Yapılması gerekenler

Lohusalık Dönemi Hormonal Değişiklikler ve Yapılması gerekenler
26 Ekim 2013 - 8:36 'de eklendi ve 1413 kez görüntülendi.

Lohusalık Dönemi Hormonal Değişiklikleri Nelerdir, Lohusalık Döneminde Görülen Hormonal Değişiklikler Hakkında Kısaca Bilgi Verelim.

Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftalık dönemdir.Bu sürede hamilelikte değişen organlar tekrar eski haline döner ve her organın önceki haline dönmesi farklı sürede olur.Ayrıca annelik içgüdülerinden ve bebeğin sorumluluklarından dolayı anne ruhsal olarak hassastır.Bu yüzden hayatı tehdit de edebilecek bedensel ve psikolojik problemler görülebilir.Bu yüzden lohusalık döneminde doktor kontrollerine gebelikte olduğu kadar önem verilmelidir.

hamile

Doğumdan sonra süt bezlerinden süt salgılanması hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu ile olur.Bebek doğar doğmaz emzirilmelidir.Bebeğin anne sütüyle beslendiği dönem emzikliklik dönemidir.

Bebek anne sütüyle beslendiği için lohusalık ve emzikililik döneminde yeterli beslenmesi ve yeterli miktarda sıvı alması gerekmektedir.Meme başı temizliği için de kaynatılıp soğutulmuş steril su kullanılmalı ve hekim kontrolü dışında meme başı için merhem, krem vb. kullanılmamalıdır.

Doğum sırasında veya sonrasında hijyene önem verilmesi tüm doğum kanalı ve rahim sağlığı açısından önemlidir ve tersi durumda herhangi bir enfeksiyon görülebilir.Hatta bu enfeksiyon karına ve vücuda yayılabilir.İşte böyle bir enfeksiyondan kaynaklanan lohusa humması denen hastalık da yüksek ateş,nabız sayısında artış,bulantı,kusma ve karın ağrısı gibi belirtiler verir ve sonu ölüme varabilir.Bu gibi belirtiler görüldüğünde hekime başvurulmalı ve halk arasındaki yanlış inanışlar olan şerbet içirme ya da kurdele bağlama gibi davranışlarla vakit kaybedilmemelidir.Ayrıca lohusalık ve emziklilik döneminde anne stresten ve yüklü işlerden uzak durmalı,destek ve anlayış gösterilmelidir.

Lohusalık Dönemi Yapılması Gerekenler İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER