Bilgi Zamanı

Lamprofir Kayaç nedir

Lamprofir Kayaç nedir
28 Temmuz 2013 - 11:05 'de eklendi ve 1587 kez görüntülendi.

Lamprofir nedir, Lamprofir Kayaç

Lamprofir, dayklarda (yarıkların arasına sokulmuş tablamsı magma kütlesi) sık rast­lanan, koyu gri ile siyah arasında değişen renklerdeki derinlik kor kayaçlarının ortak adı. Lamprofirlerin ayırt edici özelüği porfirik yapıya sahip olmalarıdır; bunlarda, koyu renkli iri demir-magnezyum (mafik) minera­li kristalleri, ince taneli ile pekişik arasında değişen yapılardaki bir matrisin (kayaç tabanı) içine gömülü durumdadır. Yapının bol miktarda iri ve iyi gelişmiş kristale sahip olması ve mafik iri kristallerin dilinim yüzeylerinin ışığı parlak biçimde yansıtması, kayaca çarpıcı bir görünüm kazandırır.

Porfirik (iri kristalli) mineraller biyolit, hornblend, ojit ya da olivindir; bu mineral­lerin de yer aldığı kayaç tabanım ise temel olarak potash feldispat, plajiyoklaz ya da feldispatoit oluşturur. Petrografik açıdan lamprofirleri öteki kor- kayaçlardan ayırt eden başlıca özellik mafik mineraller ile alkali bakımından zengin feldispat içermeleri, buna karşılık feldispat fenokristaÜeri içermemeleridir. Lamprofirler kimyasal açıdan silis oranı düşük olmak­la birlikte yüksek oranlarda demir, magnez­yum ve alkali içeren tek korkayaç türüdür. Lamprofirlere en çok büyük granit ve diyorit kütlelerinde rastlanır.

Lamprofirler kolayca ufalanırlar ve ayrı­şırlar. Yer yüzeyinin alt kesimlerinde yer alanlarının çoğu değişime uğramış durum­dadır. Lamprofirlerin değişimi sonucunda ortaya çıkan başlıca mineraller, karbonatit, klorit, serpantin ve limonittir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER