Bilgi Zamanı

Lamaze Yöntemi

Lamaze Yöntemi
27 Temmuz 2013 - 1:35 'de eklendi ve 1020 kez görüntülendi.

Lamaze Yöntemi Nedir

Lamaze, doğum sancılarını azaltmak ve ilaç kullanmaksızın doğumu kolaylaştır­mak amacıyla annenin ruhsal ve fiziksel olarak doğuma hazırlanmasına dayanan doğum yöntemidir

En yaygın doğuma hazırlık yöntemlerin­den biri olan Lamaze yöntemi, doğum sı­rasında ağrıları artıran gerginliği ve bunal­tıyı azaltmaya yönelik bir deneme olarak Fernand Lamaze tarafından 1950’lerde ge­liştirildi. Lamaze doğum süreci konusun­daki bilgisizlikten kaynaklanan korkunun yarattığı gerginliği azaltma açısından doğum ağrılarına ve evrelerine ilişkin eği­timin büyük önem taşıdığını savunuyordu. Bu görüşü doğrultusunda doğum ağrıları sırasında istençli kasları gevşetmeyi sağla­yacak fiziksel ve ruhsal yöntemleri öğret­me yoluna gitti. Pavlov’un koşullu refleks kuramını uygulayarak, kadınların doğum sırasındaki kas gerilmelerinden duydukları rahatsızlığı hafifletmek üzere ilgilerini başka yöne çekmeye yarayacak teknikleri öğretti. Bu teknikler arasında derin ve kısa soluk alma, ritmik ve hafif karın ma­sajı, gözleri sürekli belirli bir dış noktaya dikme, kafada canlandırılan tatlı bir haya­le dalma sayılabilir.

Bütün bu tekniklerin amacı dikkati doğum süreciyle ilgili ağa­lardan uzaklaştırmaktır. Lamaze ve öteki hazırlıklı ya da “do­ğal” doğum yöntemleri doğumdan önceki haftalarda gevşeme teknikleri konusunda yürütülen eğitim ve alıştırmaya dayanır. Bu dönemde hem anne adayı, hem de anne adayına doğum sırasında destek ola­cak kişi Lamaze tekniklerini uygulamak üzere yetiştirilir. Ayrıca, anne adayı karın kaslarını güçlendirecek ve doğum kanalı çevresindeki kasları gevşetecek egzersizler yapar. Bu hazırlık doğum sırasında daha rahat ıkınmayı sağlar. Bir başka teknik, sancının en şiddetli evrelerinde derin soluk alma ile çabuk, kısa soluk alma alıştırmasıdır. Döl yatağmdaki basıncı azaltmaya yarayan bu tekniğin sık sık yinelen­mesinle soluk alma tekniği yarı otomatikleşir. Lamaze eğitimi sırasında doğum ağrıları ve doğumla ilgili açıklayıcı bilgiler de verilir. Lamaze yöntemi hakkında bilgi verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER