Bilgi Zamanı

Lahana Çorbası Diyeti Kaslara Zarar Veriyor

Lahana Çorbası Diyeti Kaslara Zarar Veriyor
22 Aralık 2011 - 14:53 'de eklendi ve 1983 kez görüntülendi.

Lahana çorbası diyeti, lahana çorbası zayıflama diyeti kaslar için zararları var , lahana çorbası diyeti kasları eritir mi

Lahana çorbası diyeti kasları eritiyor!Yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağın alınmadığı tek gıda diyetleri ve detoksla; yağ değil, su ve kas kaybı olur.

Kısa zamanda çok kilo verdirme vaatlerinde bulunan tek gıda diyetleri ve detoks; vücutta kas ve su kayıplarına neden oluyor. Memorial Şişli Hastanesi Kilo Kontrolü Merkezi’nden E. Yasemin Sancak; detoksu ve tek tip besinle yapılan Zone, meyve, çiğ besin ve lahana çorbası diyetlerinin sakıncalarını anlattı.

FAYDADAN ÇOK ZARAR

Detoks; binlerce yıldır temizleyici ve onarıcı bir bakım olarak bilinen, bol sıvının tüketildiği, kısa süreli bir uygulamadır.

Özellikle baş ve sırt ağrıları, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, yorgunluk, eklem ağrıları, depresyon, kabızlık gibi durumlar; vücudun detoksa ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Ancak kilo verme amacıyla uygulanan detoks, faydadan çok zarar veriyor.

AĞIZ KOKUSU YAPABİLİR

En fazla üç gün yapılan detoksta, bu süre içinde çok az kalorili besin alınır, bol sıvı ve bitki çayı tüketilir.

Üç günlük sürede, kişide duygu durum değişiklikleri, uyku hali, baş ağrısı, mide bulantısı ve kötü ağız kokusu görülebilir.

Sonraki günlerde, sebze, meyve ve bitki çaylarıyla birlikte tahıllar da tüketilebilir. Etin sınırlı miktarda yenilmesine izin verilir, özellikle haşlanmış balık önerilir.

Detoks programlarında; kahve, çay ve alkol yasaktır.

BAĞIRSAK HASAR GÖREBİLİR

Sınırlı besin tüketimi nedeniyle, çok az enerjinin alındığı detoks diyetlerinde; tartıda bir haftada dört-beş kiloluk kayıplar görünebilir. Ancak kaybedilen; yağ değil, sıvı ve kastır. Bunun sonucunda; yüzde ve vücutta çökmeler görülebilir. Metabolizma yavaşladığı için kısa sürede kilo alınır.

Öte yandan su kaybı, vücutta elektrolit kaybına da neden olur. Bu da kalp ritminde bozukluklara, beyin fonksiyonlarında tamir edilmesi güç hasarlara ve psikolojik problemlere yol açabilir.

Detoks sırasındaki lavman uygulamaları ve aşırı bitki çayı tüketimi; hemoroid ve bağırsak problemlerine yol açabilir. Hatta ameliyata kadar gidebilecek tehlikeli durumlar yaşanabilir.

Lavman; ince bağırsaklarda emilim bozukluğuna neden olabilir. Bu durum ise beslenme yetersizliklerine yol açabilir.

DETOKSA NEDEN GEREK YOK?

Vücut; yeterli ve dengeli beslenmeyle; alkolü, ilaçları, metabolizma ve sindirim artıklarını, ölü hücreleri, kirlilik nedeniyle vücuda giren kimyasalları ve bakterileri temizleyecek potansiyele sahiptir. Böbreklerde, deride, sindirim sisteminde ve akciğerlerde; daima çalışan detoksifikasyon merkezleri mevcuttur.

Detoks paketlemesi altında yapılan bir işleme gerek yoktur. Çünkü yeterli ve dengeli beslenildiğinde vücut zaten bunu sürekli yapacaktır.

ZONE DİYETİ

PROTEİN KISITLAMASI HALSİZLİĞE YOL AÇABİLİR!

NASIL YAPILIR?

Protein kısıtlaması prensibine dayalı olan Zone diyetinde; alınması gereken protein miktarı avuç içi kadardır. Şeker ise yasaktır. Bol miktarda su içilmesi çok önemlidir.

Tüketimin yüzde 40’ı karbonhidrat, yüzde 30’u protein ve yüzde 30’u yağ olmalıdır.

Bu diyette; makarna, ekmek, pilav, patates, unlular, muz ve üzüm kesinlikle yasaktır.

Yağ olarak zeytinyağı önerilir.

Bu rejime göre; uyanınca mutlaka bir saat içinde kahvaltı yapılması gerekmektedir. Dört saat sonra ise öğle yemeği önerilir. Öğle yemeğinden en fazla üç saat sonra ara öğün, iki saat sonra da hafif bir akşam yemeği yenmelidir.

NİYE SAĞLIKLI DEĞİL?

Ketojenik yani yağca zengin, protein ve karbonhidratca fakir bir diyettir. Bu nedenle; su-kas kaybı, açlık, halsizlik ve psikolojik sorunlar yaşanabilir. Kısa süreli çözüm olmaktan öteye gidemeyen, sağlıksız bir diyet sistemidir.

Aç kalınmamasını savunsa da, öğün saatleri arasındaki uzun boşluklar nedeniyle, metabolizma yavaşlar ve kilo alımı kaçınılmaz hale gelir. Çünkü vücut, kıtlık korkusuyla besinleri depolar.

ÇİĞ BESİN DİYETİ

METABOLİZMA YAVAŞLAR VERİLEN KİLO GERİ ALINIR!

NASIL YAPILIR?

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yönelik bir çeşit detokstur. Çiğ besin diyeti ile haftada 4-5 kilo verilmesi hedeflenir.

Sebze ve meyveler çiğ olarak tüketilir, bunun yanında kepekli tahıl yenir. Kesinlikle et tüketilmez.

NEDEN SAĞLIKSIZ?

Dengesiz beslenme nedeniyle; vücutta su ve kas kaybı olur. Kişi kendini halsiz, yorgun ve mutsuz hisseder. Yetersiz protein alımı metabolizmanın yavaşlamasına neden olur ve tekrar yemek yeme ile birlikte ani kilo alımı başlar.

LAHANA ÇORBASI DİYETİ

SIK SIK AÇLIK KRİZLERİ YAŞANIR

NASIL YAPILIR?

Sağlıklı olmayan tek tip gıda diyetlerinden biri olan bu rejimde; lahana çorbasıyla birlikte, kısıtlı ölçülerde meyve ve sebze, biraz et, tavuk, balık tüketilir.

Bu diyetin olmazsa olmazlarından biri; egzersizdir.

NEDEN SAĞLIKLI DEĞİL?

Düşük enerjili beslenme nedeniyle; çoğunluğu su olan kilo kaybı gözlenir.

Kişide önemli olabilecek bağırsak şikayetleri ve sık sık açlık krizleri görülür.

Vitamin, mineral ve diğer besin öğelerinin eksikliği nedeniyle, sağlıklı ve dengeli beslenmeden çok uzaktır.

MEYVE DİYETİ

SABAHLARI MEYVE AKŞAMLARI ET

NASIL YAPILIR?

Kahvaltı ve öğle öğünlerinde sebze, meyve; akşam ise sınırsız et tüketilir.

Besin kısıtlaması yoktur, istenildiği kadar yenebilir. Ancak aynı meyvelerden ve sebzelerden yemek gerekmektedir.

NEDEN SAĞLIKLI DEĞİL?

Ana öğünlerde sınırsız meyve ve et tüketimi; böbrek sağlığını olumsuz etkiler. Ayrıca sağlıklı bir beslenme sisteminde; mevsime göre değişen sebze ve meyvelerden tüketmek önemlidir.

Meyve ağırlıklı olarak beslenilmesi yüzünden; kan şekeri dengesi bozulur. Bunun sonucunda da kalıcı ve sağlıklı olmayan bir kilo kaybı elde edilir. Yeterli miktarda protein ve yağ alınmadığı için; bu diyet sisteminin metabolizmaya büyük zararı vardır.

SU DİYETİ

MİNERAL KAYIPLARI ÖLDÜREBİLİR!

NASIL YAPILIR?

Günde beş litrenin üzerinde su içilmesiyle beş günde, üç kilo verilmesi hedeflenir.

Suyla birlikte gün boyu; sadece iki kaşık yulaf, bir ceviz, iki kase sebze tüketilebilir.

NEDEN SAĞLIKLI DEĞİL?

Aşırı su tüketimi, vücuttan tuz ile birlikte kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi minerallerin kaybına neden olur. Bu kalpte aritmi yaratabilir. Mineral kayıpları kişiyi öldürebilir.

Aşırı su içimi ayrıca böbrek sağlığı için de zararlıdır. Böbreklerin yorulmasına neden olur.

haber7

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER