Bilgi Zamanı

Kut İle İlgili Paragraf

Kut İle İlgili Paragraf
04 Şubat 2015 - 9:13 'de eklendi ve 3972 kez görüntülendi.

Kut ile ilgili kısa bilgi vermek amacıyla bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Kut anlayışı Türk devletlerinde yaygın olarak bilinen bir anlayıştır. Türk devletlerinde kut anlayışına göre yönetme yetkisinin Göktanrı tarafından verildiği öngörülüyordu. Yani devleti yöneten padişah ya da hükümdar, devleti yönetme yetkisini Göktanrı’dan almıştır ve bu nedenle de halkın devleti yöneten kişiye saygıları sonsuzdu çünkü halk, devleti yöneten kişinin Göktanrı’nın yeryüzündeki vekili olduğunu düşünüyorlardı.

Eski Türk devletlerine göre kut anlayışı kan yolu ile geçerdi yani devleti yöneten hükümdarın ya da padişahın ailesinde de  kut görevi olmaktadır. Yani devleti yöneten padişah öldükten sonra ya da tahttan indikten sonra yerine tekrar kendi kanından olan bir kişi geçiyordu.

Kut inancına göre Türk devletlerinin başında devleti yöneten kişiye yönetme yetkisinin Göktanrı tarafından verildiğine inanılırdı. Osmanlı Devleti döneminde de kut inancı görülmüştür ve Osmanlı Devleti padişahları ferman yazdıklarında Zillilluh unvanını kullanırlardı. Zaman geçtikçe Osmanlı Devleti halkında da kut anlayışı yaygınlaşmıştır. Kut anlayışı nedeniyle bir çok padişah katledilmiştir ancak bu sırada hiç bir padişahın kanı akıtılmamıştır ve bu padişahlar kendi yaylarının ipleri ile öldürülmüştür.

Kut İle İlgili Paragraf Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletin. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER