Bilgi Zamanı

Kurşun Zehirlenmesi ve Belirtileri

Kurşun Zehirlenmesi ve Belirtileri
20 Mayıs 2013 - 0:05 'de eklendi ve 3359 kez görüntülendi.

Kurşun Zehirlenmesinin Belirtileri, Kurşun Zehirlenmesi Nasıl Olur Tedavisi

Kurşun zehirlenmesi, kurşun içeren mad­delere sürekli maruz kalma sonucunda vü­cut dokularında zamanla kurşun birikmesiy­le ortaya çıkan yapı ve işlev bozukluklarıdır. Evlerdeki başlıca kurşun kaynaklan kur­şunlu boyalar ve kurşun borulardan geçen içme suyudur. Kurşunlu boyayla boyanmış oyuncaklar ve eşyalar bunları ağzına alan ve çiğneyen çocuklar için özellikle tehlikelidir. Petrol sanayisi, madencilik ve metalürji, basımevleri, kesici aletler ve pil, hava gazı ve sü borusu, boya ve boyarmadde, sera­mik, cam ve mermi üretiminde çalışan işçi­ler kurşun içeren maddeler, tozlar ve du­manlarla her an karşı karşıyadır. Kurşun zehirlenmesine yol açabilecek öbür kay­naklardan en önemlisi kurşun içeren böcek ilaçlarıdır; ilaçlanmış sebze ve mey­veler tarım işçilerini olduğu kadar, tüketi­cileri de zehirleyebilir. Kurşun tetraetil içeren benzinin kullanıldığı araçların egzoz dumanının sürekli solunması, özel­likle çocuklarda zehirlenmeye neden ola­bilir.

Kurşun Zehirlenmesinin Belirtileri

Zehirlenmeye yatkınlık ve ortaya çıkan belirtiler bireyden bireye değişir. Belirtiler aşamalı olarak ya da uzun süre kurşuna maruz kalındıktan sonra birden ortaya çıka­bilir. Kurşun bütün vücudu, özellikle sinir sistemini, sindirim sistemini ve kan yapıcı dokuları etkiler. Zehirlenen birey huzursuz, derisi soluktur; dilinde metalik bir tat vardır. Sindirim bozukluğu, iştah kaybı, karın kaslarının spazmıyla ortaya çıkan şiddetli karın ağrısı (kurşun koliği) ve kabızlık görülebilir. Diş etlerinin tabanında siyah bir çizgi oluşur; sıklıkla kansızlık da vardır. Zehirlenmenin sonraki dönemlerin­de baş ağnsı, baş dönmesi, zihin bulanıklığı (konfüzyon) ve görme bozuklukları ortaya çıkabilir. Çevrel sinirlerin tutulması par­maklar, eller ve bileklerden başlayan felce neden olur. Çocuklarda beynin örselenmesi bazı vakalarda körlük ve sağırlık gibi kalıcı bozukluklarla sonuçlanabilir ya da ölüme yol açan çırpınma (konvülsiyon) nöbetleri ve koma görülebilir. Aşın miktarda kurşu­na maruz kalan erişkinlerde de beyinde örselenme oluşabilir.

Dokulardaki kurşunu vücuttan atmak için etilen diaminin kalsiyum tuzlan, tetraasetik asit ve penisilamin gibi maddeler kullanılır. Tedavi uzun sürebilir; beyin dokusunun ileri derecede örselendiği durumlar dışında genellikle hasta tamamen iyileşir. 20. yüzyı­lın son yansına değin kurşun zehirlen­mesi nedeniyle beyin dokularının örselendi­ği vakaların yaklaşık yüzde 25’i ölümle sonuçlanıyor, kurtulanların hemen yarısın­da ise kalıcı zihinsel bozukluklar görülü­yordu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER