Bilgi Zamanı

Kürdistan Tarihi Hakkında Bilgi

Kürdistan Tarihi Hakkında Bilgi
19 Mayıs 2013 - 8:02 'de eklendi ve 1132 kez görüntülendi.

Kürdistan Nerede Hakkında Bilgi, Kürdistan Tarihi

Kürdistan, İran’ın kuzeybatısında coğrafi bölge. Kuzeyde Batı Azerbaycan, doğuda Zencan ve Hemedan, güneyde Bahteran bölgeleri, batıda ise Irak’la çevrilidir.

Urmiye Gölü yakınındaki Miyanduab’ın 98 km güneyinde bulunan Sekkez’de yakın tarihte yapılan kazılar, bugün Kürdistan olarak adlandırılan bölgenin, İÖ 7. yüzyıl­da, başkenti Sekkez olan İskit Krallığı’nın bir parçası olduğunu gösterdi. İÖ 9′. yüzyıl­da Asur kralı Y. Şamşi-Adad, Urmiye Gölünün kuzeyinden gelen Persleri yendi. Urmiye Gölünün güneyinde, günümüzdeki Kürdistan’ın büyük bölümünü oluşturan Manna Krallığı bulunuyordu. Yörenin İS 11. yüzyılda Selçuklular tarafından istilasın­dan sonra, Kürdistan adı Zagros Dağlarının kuzeybatı bölümünü kapsayan bölge için kullanılmaya başladı.

Bölgenin batı bölümü Zagros Dağlarındadır, doğusu ise bir platodur. Zagroslar’ın alçak havzalarla aynlan paralel sırtlan doğu­ya doğru, plato ile birleştikleri noktaya kadar yükselir. Bazısı 3.700 m yüksekliğe ulaşan sönmüş volkan konileri platonun belirgin özelliğidir. Platonun büyük bölümü, tepele­rin ve parlak renkli, pürüzlü kayaların da bulunduğu kum ya da taş kaplı çöl niteliğin­deki çıplak araziden oluşur. Zagros Dağlarının meşe, kayın ve çınar ormanlarıyla kaplı yüksek yamaçlarında çok çeşitli alp tipi çiçekler bulunur. Daha alçaklarda ve vadilerde ceviz, incir ve badem ağaçlarına rastlanır. Zaman zaman toz fırtınalarının görüldüğü platonun kışları oldukça ılıman, yazlan da sıcaktır. Senendec Havzasının bir parçası olan su toplama sistemi Basra Kör­fezine dökülen Karun Irmağı ile kolların­dan oluşur.

Nüfusun büyük çoğunluğunu Sünni Kürt­ler oluşturur. 20. yüzyılın ikinci yansında Kürtler genel olarak, kırsal yaşamı terk ederek kasaba ve kentlere göç etmekle birlikte, aşiret temeline dayalı bir sosyal örgütlenmeyi sürdürmektedirler. Bölgede­ki azınlıklar arasında Farsça konuşan iran­lılar, Yahudiler, Süryaniler ve Azeriler sa­yılabilir. Toprak sahipleri ile köylüler arasındaki ilişkileri değiştirerek daha büyük ölçekli ve makine kullanımına da­yalı işletmeler kurulmasına olanak sağla­yan toprak reformlarına ek olarak sulama tesislerinin gelişmesi tarımda verimliliğin artmasına yol açtı. Buğday, arpa, pirinç, mısır, tütün, yağlı tohumlar, sebze ve meyve başlıca ürünlerdir. Hâlâ en ağırlıklı ekonomik etkinlik olmakla birlikte, tarı­mın önemi azalmıştır. Eskiden yalnızca pamuk çırçırlama, un ve çeltik fabrikaları gibi tarıma dayalı sanayi kuruluşları bu­lunmaktaydı. 1960’lar ve 1970’ler boyunca İran hükümeti yol yapımına ve enerji üre­timine ağırlık vererek sanayileşmeyi hız­landırmayı amaçlayan bir politika izledi. Şeker, işlenmiş gıda maddeleri, alkol, çe­şitli aletler ve elektrik donanımı üreten büyük ölçekli işletmeler kuruldu. 1979′ daİci İran Devrimi’nden sonra bölge karı­şıklıklara sahne oldu ve il ekonomisi büyük ölçüde sarsıldı. Bölgedeki başlıca kent olan Senendec karayoluyla Marivan, Bane, Bicar, Korve, Hemedan ve Bahteran’a, Sekkez üzerinden de ‘Tebriz ve Mehâbad’a bağlıdır. Kentte bir de havali­manı vardır. Nüfus (1986) 1.078.415. Ayrı­ca bak. Kürtler.

Kürdistan’ın Tarihçesi ve Kürdistan nerededir konusunda bilgiler verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER