Bilgi Zamanı

Kur yapmak ne demek anlamı

Kur yapmak ne demek anlamı
11 Şubat 2013 - 21:00 'de eklendi ve 1358 kez görüntülendi.

Kur yapmak ne demektir nasıl yapılır, kur yapma nedir size bu kavramın nereden geldiğini açıklayacağız.

Kur yapma davranışı, çiftleşmeye yönelik hayvan davranışıdır. Kur yapma davranışı bazı kimyasal maddelerin salgılanması, kalıplaş­mış birkaç gösteri ya da özel sesler çıkar­makla sınırlı kalabildiği gibi, iki ya da daha çok bireyin katıldığı, çeşitli iletişim yolları­nın kullanıldığı, çok karmaşık bir dizi hareketi de içerebilir.

Bazı hayvanlar eş bulabilmek için beslen­me güdüsünü kullanır. Birçok böceğin yanı sıra çeşitli hayvanların dişisi uzaklardan erkekleri çekmek için feromon denen kim­yasal koku maddeleri salgılar. Boyalı kap­lumbağanın (Chrysemys cinsi) erkeği doku­narak, kurbağalar ise yeryüzünün birçok yerinde bahar gecelerini dolduran vıraklamalarıyla kur yapar. Bazı kuş türlerinde karmaşık kur yapma davranışları gözlenmiştir. Törensel danslar, çok çeşitli uçuş gösterileri, tüy düzeltmeden tüy kabartmaya, baş, kuyruk ve gövde hareketlerinden, çıkarılan değişik seslere kadar bir dizi iletişim yolu kur yapma süreci boyunca uygulanır. Kuşların yanı sıra, bö­cekler ve memeliler gibi omurgalı ya da omurgasız birçok hayvan belirli bir gösteri yeri belirleyerek üreme mevsiminde burası­nı türdeşleriyle paylaşır. Erkekler gösteri alanındaki törensel danslarım yaparken di­şiler seçtikleri eşleriyle çiftleşmek için kısa bir süre bu alana girerler.

Karmaşık kur yapma davranışları genellik­le yavruların ilk gelişme evresi boyunca süren, bazen daha uzun süreli birlikteliklere yol açan güçlü bağların oluşmasına yardımcı olur. Kur yapmanın başka bir önemli yönü de, değişik türler arasında çiftleşmeyi önle­yici bir yalıtım işlevi görmesidir. İnsanlar arasındaki kur yapma davranışı aynı dürtülerden kaynaklanıp, aynı amaca yönelik olmakla birlikte, kültürel yapı için­de içgüdülerden çok, geleneklerin çizdiği bir çerçeve içinde belirlenir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER