Bilgi Zamanı

Kundaklama nedir

Kundaklama nedir
09 Şubat 2013 - 12:25 'de eklendi ve 3035 kez görüntülendi.

Kundaklama ne demek, kundaklama nedir

Kundaklama, kendisine, başkasına ya da kamuya ait taşınır ya da taşınmaz bir malı kötü niyetle ve kasıtlı olarak ateşe verme. Malın yanı sıra insan yaşamını da tehlikeye sokan bir eylem niteliğini taşır. Birçok ülkede kundaklamanın ölüme yol açması durumunda kundakçı, öldürme amacı güt­memiş olsa bile cinayet iddiasıyla suçlanır. Türk Ceza Kanunu bu eylem için ömür boyu hapis cezası öngörmüştür. Kundakla­ma kavramı geniş bir alam kapsadığı için kundaklamaya ilişkin yasal düzenlemelerde genellikle iki ya da daha çok dereceli bir sınıflamaya gidilir, İnsan yaşamı için tehlike doğuran kundaklama eylemleri için daha ağır cezalar öngörülür.

Ev, dükkân ya da fabrika gibi yerlerin yanı sıra araç, köprü ya da ağaçların ateşe ve­rilmesi de kundaklama sayılır. Almanya ve ABD’nin bazı eyaletlerinde, bir başka su­çun delillerini ortadan kaldırmaya yönelik kundaklamalar daha ağır cezalara çarptırı­lır. Doğrudan mala yönelik kundaklamalar için genellikle daha hafif cezalar öngörülür. Bir kişinin sigorta şirketini dolandırmak amacıyla taşınır ya da taşınmaz malını ateşe vermesi, kundaklamanın yeni bir türüne örnek oluşturur. Günümüzde yeni icat edi­len araçlarla yangına yol açma da ceza kapsamına alınmıştır.

Kaza ya da ihmal sonucunda ortaya çıkan bir yangın, kötü niyet yoksa kundaklama suçunu oluşturmaz. Bununla birlikte tedbir­sizce davranarak ve doğurabileceği sonuçla­n göz ardı ederek yangına yol açan bir kişi kundakçılıktan suçlu bulunabilir. Kundak­lamada kişiyi harekete geçiren nedenler genelde göz önüne alınmaz. Bununla birlik­te bazı durumlarda sanığın yangın çıkarmak için karşı konmaz bir istek duyması (piro- mani) bir savunma gerekçesi olarak öne sürülebilir. Bu durumda cezanın hafifletil­mesi yoluna gidilebilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER