Bilgi Zamanı

Kumru nedir

Kumru nedir
08 Şubat 2013 - 1:15 'de eklendi ve 1514 kez görüntülendi.

Kumru nedir, Kumru nerede yaşar hakkında bilgi

Kumru, Columbidae (güvercingiller) famil­yasından, genellikle güvercinlere göre daha küçük yapılı ve soluk renkli türlerin ortak adı. Güvercin ve kumru adları taksonomik ayrımlarla bağlantılı olarak, kullanılmamak­tadır.

kumru

Gülen kumru (Streptopelia decaocto) 32 cm uzunluğunda ve krem rengindedir. En­sesinde boynun iki yanma doğru uzayan siyah bir bant bulunur. Palearktik bölgede, İngiltere’den Japonya’ya kadar geniş bir dağılım gösteren bu tür daha çok yerleşim birimleri çevresinde, büyük kentlerde park ve bahçelerde görülür. Türkiye’nin her bölgesinde rastlanmakla birlikte Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde, ayrıca İç Anadolu’da Ankara’da daha yaygındır. Küçük kumru (S. senegalensis) 26 cm uzunluğunda ve kızıl kahverengi tüylüdür. Gerdanında küçük siyah benekler bulunur. Afrika’da, Ortadoğu’da, Asya’nın orta ve güney kesimlerinde yaşar. Türkiye’de İstan­bul’da ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki yerleşim birimlerinde görülür. Türkiye’de yaşayan üçüncü kumru türü olan üveyik (5. turtur) bu iki türün tersine yerleşim birimlerinde görülmez, ağaçlıklı açık arazide ve ormanlarda yaşar.

Zenaida macroura Kuzey Amerika’daki en yaygın kumru türüdür. Kanada’nın güneyin­den Panama’ya kadar uzanan bölgede yaşa­yan bu tür 30 cm uzunluğunda, boz ve kahverengi tüylüdür.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER