Bilgi Zamanı

Kumkuşu nedir

Kumkuşu nedir
08 Şubat 2013 - 0:25 'de eklendi ve 995 kez görüntülendi.

Kumkuşu hakkında bilgiler , Kumkuşu nedir

Charadriiformes takımının Sco- lopacidae familyasının Calidris cinsini oluş­turan 18, Eurynorhynchus, Limicola, Mic- ropalama ve Trygnites cinslerini oluşturan birer kıyıkuşu türünün ortak adî. Büyük bölümü Kuzey Kutup Bölgesi ve yakınların­daki deniz kıyılarında üreyen bu kuşlar kışın kanşık sürüler halinde iç sularda da görülür. Avrasya’da çoğunlukla Kuzey De­nizi ve Kuzey Buz. Denizi kıyılarında ürerler.

Türkiye’de kumkuşu türleri yalnızca göç sırasında ve kışın görülür. 18 cm uzunlu­ğundaki bayağı kumkuşu (Calidris alpina), 14 cm uzunluğundaki küçük kumkuşu (C. minuta), 14 an uzunluğundaki göl kumku­şu (C. temminckii) ve 18 cm uzunluğundaki akça kumkuşu (C. alba) en yaygın türlerdir. Avrupa’nın en kuzey kesimlerinde üreyen 17 cm uzunluğundaki akgerdan kumkuşuna (Limicola falcinellus) ise Türkiye’de daha seyrek olarak göç sırasında rastlanır.

Öbür türler arasında en küçük kumkuşu olan 13 cm uzunluğundaki C. minutilla Alaska ve Kanada’mn kuzey kesimlerinde yaygındır. Bu tür en çok ABD’nin güney kıyılarından Güney Amerika’ya kadar uza­nan bölgede kışlar. Kuzey Amerika’nın ve Avrupa’nın kuzey kesimlerinde, Grönland ve İngiltere’de yaşayan C. maritima 20 uzunluğundadır. Sibirya’da üreyen 15 cm uzunluğundaki C. ruficollis Yeni Zelanda ve Tasmanya’da kışlar. Kuzey Amerika’nın en kuzey kesimlerinde üreyen 17 cm uzun­luğundaki C. fuscicollis kışlamak üzere Güney Amerika’nın güney kesimlerine göç eder. Asya’da yaşayan Eurynorhynchus pygmeus türünün genişleyerek kaşık biçimi­ni alan gagası küçük canlıları çamurdan süzmeye uyarlanmıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER