Bilgi Zamanı

Kültürel Değerlerimiz Nelerdir

Kültürel Değerlerimiz Nelerdir
13 Mayıs 2014 - 11:30 'de eklendi ve 2855 kez görüntülendi.

Kültürel değerler nelerdir, kültür nedir milli kültür nedir özellikleri hakkında kısa yazı paylaşacağız.

Bir milletin kültürü uzun yıllar boyunca nesilden nesile aktarılarak oluşur. Her birey içinde yaşadığı kültürün unsurlarını benimseyerek uygulamaya devam eder ve böylece kültürün devamlılığı sağlanır. Milli kültür olmadan bir toplumun var olabilmesi mümkün değildir. Çünkü bu inanış, kutlama ve gelenekler hem topluma toplum olma bilinci aşılarken hem de bireyler arasında görünmez bir bağ oluşturur. 

Bir ülkenin tüm ortak değerleri o ülkenin kültürünün unsurudur. Dinlenen ortak müzikler, sevilen ortak resimler ve kıyafetler, geçmişteki ortak yaşantılar, oyunlar, gösteriler, milli kahramanlar hemen hepsi kültürümüzün unsurlarıdır. Kültürün önemli unsurlarının oluşabilmesi için uzun bir yaşanmışlık gerektirir. Türk kültürüne bakacak olursak binlerce yıllık geçmişi ve farklı coğrafyalardan etkilenmesinden anlaşılabileceği gibi oldukça zengin ve çeşitlidir. Yemeğinden oyununa, kıyafetlerinden kahramanlarına kadar her unsuru oldukça değerli ve eskidir. 

Bir kültürün kendine has yemekleri, kutlamaları ve yaşayış tarzının tümü o kültürün milliliğini belirler. Yani bir kültür ne kadar çok kendine has yani başkası tarafından taklit edilmemiş özgün yönlerini ortaya çıkartabilmişse o kültürün milli kültür olduğundan bahsedebiliriz. Hemen hemen her milletin kendine özgü milli kültürleri vardır. Zaten kültür bir toplumun ortak yaşayış kimliğidir ve bu toplumun milli kültürü onun olmazsa olmaz bütün değerlerini kapsar. Milli kültürün devamlılığı toplumun değerlerine olan bağlılığını arttırır ve toplumun dış güçler tarafından parçalanmasını önler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Hanif ;

    Kültürel değerlerimiz maddeler halinde

    24 Mayıs 2016 21:14