Bilgi Zamanı

Kösem Sultan Kimdir

Kösem Sultan Kimdir
26 Aralık 2013 - 10:00 'de eklendi ve 1667 kez görüntülendi.

Kösem sultan kimdir? Kösem sultan hakkında bilgi, kösem sultan hayatı. Osmanlı padişahlarından 1. Ahmed’in eşi Kösem Sultan hakkında kısa bir bilgi yazısı paylaşıyoruz.

461294762500

Osmanlı tarihinin güçlü kadın figürlerinden Kösem Sultan 1590 yılında Yunanistan’da doğdu. Gerçek ismi Anastasia’dır. Henüz çocuk yaşlarındayken Bosna beylerbeyi tarafından alınarak İstanbul’daki saraya götürülmüş ve burada hareme verilmiştir. Daha sonra haremde Sultan 1. Ahmed’in hizmetine verilmiştir. İleriki yıllarda sultanın hasekisi olunca sarayda ve devlet yönetiminde önemli değişiklikler yapmıştır.

Osmanlı Devleti’nin duraklama dönemindeki önemli iki padişah 4. Murat ve 1. İbrahim’in annesidir. Kasım, Süleyman, Fatma ve Ayşe adında dört çocuğu daha vardır. Sultan 4. Murad içkiyi ve sigarayı yasaklatan ilk sultan olarak tarihte yerini almıştı.

Kösem Sultan keskin bir zekaya sahipti. Devlet işlerine kocasıyla birlikte katılıyor, gerektiğinde ona tavsiyeler vererek kararlar alınırken etkili oluyordu. Kocası öldükten sonra devlet işlerine daha çok müdahale etmeye başladı. Çocuğu 1. İbrahim daha küçük yaşlarda olduğu için devleti Kösem Sultan yönetiyordu. İleriki yıllarda sultan İbrahim bir isyan sonucu öldürülünce yerine geçen 4. Murat da büyüyene kadar yine devleti idare etmeye devam etti. Ancak aynı son 4. Murat’ı da bekliyordu. Kösem Sultan çevirdiği entrikalarla 4. Murat’ın da öldürülmesine sebep olmuştu.

Kösem Sultan’ın cenazesi Sultan Ahmet türbesinde eşinin yanındadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER