Bilgi Zamanı

Korozyon Nedir Korunma Yolları

Korozyon Nedir Korunma Yolları
07 Mart 2014 - 23:27 'de eklendi ve 1017 kez görüntülendi.

Korozyon nedir, korozyon çeşitleri, bu yazımızda sizlere korozyon nedir korozyondan korunma yolları hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Metal oksitlenmesi, yani paslanmanın bilimsel ifadesine korozyon denir. Korozyon her yıl Dünya üzerindeki demir üretiminin dörtte birinin kullanılamaz hale gelmesine neden olan bir oksitlenmedir.

Korozyonun oluşumunda hava şartları ve ortamdaki kimyasal çözünürlük etkili olmaktadır. Kirli hava, asit yağmurları, deniz suyu ve bunun gibi nedenlerden dolayı korozyon oluşabilir. Ayrıca korozyonun belli çeşitleri vardır. Bunlar: Kimyasal korozyon, biyokimyasal korozyon, mekanik kimyasal korozyon, galvanik korozyon olarak sayılabilir. Korozyondan korunmak için demir eşyaları oksitlenecek ortamlarda bırakmamalı, dış yüzeylerini korumalıyız. Koruyucu kaplamalar her zaman korozyonu önleyen en önemli araçlardan biri olmuştur. Bu sayede demirle dış mekan arasında yalıtkan bir engel oluşturularak korozyonun önüne geçilebilir.

Kaplamalarda film kullanma, boya ve plastik malzemeyle kaplama, kromla ve galvanizle kaplama çeşitleri en çok tercih edilen yöntemlerdir. Metal yüzeye sıcak fosfatlama yöntemiyle yapılan kaplamalar da etkili olmaktadır.

korozyon-1

Korozyon nedir çeşitleri ve korunma yolları yazımız hakkında yorumlarınızı aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER