Bilgi Zamanı

Konutta KDV Oranlarına Beklenmedik Zam

Konutta KDV Oranlarına Beklenmedik Zam
06 Ocak 2013 - 19:40 'de eklendi ve 903 kez görüntülendi.

Konutta KDV oranları ile birlikte son günlerde önemli bir gelişme olmaktadır. Özellikle konut kredileri oldukça değişim göstermiş ve kişiler için ve özellikle yeni konut almak isteyen ev araba gibi konutları almak isteyen kişiler için durum biraz zorlanmıştır. Bundan 1 sene öncesinde KDV oranları daha düşükken şu an yeni konut almak isteyen kişiler de ise yüklü KDV ödenme zorunluluğu gelmiştir. Özel yapılar bu duruma dahil olup özellikle büyük konutlarda residence gibi özel yapılarda da durum aynı şekildedir.

konut

Örneğin 300 000 TL’lik bir konut alacaksanız bundan 1 sene önce ödeyeceğiniz kdv tutarı 3000 Tl iken şu anda ise 54000 tl olmuştur. 2013 yılından önce ruhsat alan firmalar bu KDV oranını satış yaparken kendilerine bir avantaj olarak kullanmaktalar dır. Dolayısı ile KDV oranları da yükseliş göstermektedir. 2014 yılında veya 2014 yılına kadar konut alan kişiler bu bağlamda daha şanslı sayılmaktadır. Aradaki bu uçurum kar payı ve KDV oranları kişileri oldukça zorlayacak gibi gözükmektedir. Aniden artan KDV oranları kişiler için konut alımını da azaltacak gibi gözükmektedir.

Yeni bir ev almak isteyen kişiler artık biraz daha fazla düşünmeleri gerekecek çünkü aldıkları evin % 18 ini KDV olarak ödemeleri gerekecektir. Buda oldukça yüksek bir orandır. Bu yüksek oranlar belki düşüş sağlar bu konuda iyi takip yapılmalı ve konut alırken de birçok duruma önem verilmesi gerekmektedir. Dairenin metrekaresine göre şekillenen KDV oranları 2+1 veya 3+1 dairelerde de değişiklik göstermektedir. Aldığınız konutun bulunduğu semt şehir de tabi ki bu KDV oranlarında değişikliğe sebep olacaktır.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER