Bilgi Zamanı

Kömür Nasıl Oluşur

Kömür Nasıl Oluşur
19 Ocak 2014 - 22:45 'de eklendi ve 1241 kez görüntülendi.

Kömür nasıl oluşur? Kömür nasıl çıkarılır, kömür hangi maddelerden oluşur? Kömür oluşumu hakkında bilgi.

Kış mevsimlerinde ısınma ihtiyacını karşılamak için en ucuz yakıtlardan biri kömürdür. Kömür doğadan çıktığı gibi direk bize ulaşmaz, bazı işlemlerden geçer. Bu işlemlerden kısaca bahsedeceğiz şimdi.

Kömür bataklık bitkilerinin çürümesi ve toprağın altına doğru inmesiyle oluşur. Bu bitkiler toprağın altında gerekli ısı ve nem ortamını yakaladıktan sonra iyice çürür ve asidik bir yapı haline dönüşür. Organik maddelerin bitkiyi iyice çürütmesi ve bitkinin bataklık içinde tamamen kaybolması sonucu kömür oluşur.

En kalın kömür damarları deltalardadır. Göl kıyılarında da kaliteli kömürler bulmak mümkündür. Bu alanlar çürümüş bitkilerin yoğun olarak bulunduğu bölgeler olduğu için kömür bakımından da zengindir. Lagünlerde ise ince kömür damarları bulunmaktadır. Diğer bir kömür havzası da akarsu yataklarıdır. Akarsuların yatak büyüklüklerine göre kömür rezervlerinin bulunma sıklığı da değişir.

Kömür yataklarının olduğu yerlerde pek çok bitki fosiline rastlamak mümkündür. Eğrelti otları ve at kuyruğu gibi fosiller hep buralarda bulunmuştur. Kömürün yoğunluk, sertlik-parlaklık, gözeneklilik gibi kriterleri birbirinden farklılık gösterir. Kömürün yanında civa, titan, manganez gibi az miktarda diğer cevherler de bulunabilir.

Türkiye’nin kömür açısından en zengin rezervleri Kütahya ve Zonguldak’ta bulunmaktadır. Kömürün kalitesine göre kullanım alanları da değişiklik gösterir. Linyit kömürü genellikle evlerde ısınma amacıyla, kok kömürü mangal ve ateş yakmak için, taş kömürü ise sanayide elektrik üretmek veya demir-çelik yapımında kullanılmaktadır.

indir (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER