Bilgi Zamanı

Komedi Filmi Nedir Tarihçesi

Komedi Filmi Nedir Tarihçesi
06 Ağustos 2013 - 16:42 'de eklendi ve 2041 kez görüntülendi.

Komedi filmi nedir, Komedi Filmi Tarihi Gelişimi

Komedi filmi, izleyiciyi güldürmeyi amaç­layan film. Sinemanın ilk yıllarından beri büyük ilgi görmüş ve bu sanatın temel türlerinden biri olmuştur. Lumiere Kardeşler’in 28 Aralık 1895’te Paris’te düzenledikleri ilk sinema gösterisin­de yer alan konulu kısa film L’Arroseur arrose (Sulanan Sulayıcı) bir komediydi. Filmde, su kesilince hortuma bakan bahçı­van, hortuma basan çocuğun ayağını kaldırmasıyla sırılsıklam oluyordu. Sinemanın ilk komedi filmleri de bu tür sakarlıkları, ıslanma, izleme, muza basıp kayma gibi beklenmedik komik durumları (gag) temel alan ve slapstick adı verilen tarzda yapım­lardı. Sinemanın ilk komedyenleri de Fran­sa’da ün kazandı. Bunlann başında, filmlerinde kendini hep çılgın bir kargaşa içinde bulan Max Linder geliyordu.

1912’de Mack Sennett’in Keystone Stüd­yolarını kurmasıyla birlikte ABD’de kome­di filmleri ayn bir tür olarak gelişmeye başladı. Sennett’in ürettiği slapstick güldü­rülerde düzenin temsilcisi olan ve Keystone Kops olarak tanınan polislerin başına olmadık işler açılıyordu. Amerikan sessiz sinemasının üç büyük komedi ustası Charlie Chaplin, Harold Lloyd ve Buster Keaton da bir süre Sennett’in stüdyolarında çalışmıştı. Sesli sinemayla birlikte Chaplin dışındaki ustalar eski çizgilerini sürdüremezken, ha­reketten çok durumlara ve sözlü esprilere dayanan vodvil türü komedi filmleri önem kazanmaya başladı. Bu türün ünlü komikle­ri Marx Kardeşler, Eddie Cantor, Mae West, W.C. Fields ve sessiz film döneminin sonlannda sinemaya başlamış olan Laurel- Hardy çiftiydi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra önemini yitiren slapstick türü komedi filmle­rini ABD’de Jerry Lewis, Avrupa’da da Fransız Louis de Funes gibi popüler komed­yenler sürdürdü.

1930’ların sonlarında, mizah öğesini daha gelişmiş ve karmaşık biçimde kullanan yö­netmenlerin yapıtlarıyla komedi en parlak dönemlerinden birine girdi. ABD’de Ernst Lubitsch, George Cukor, Frank Capra, Joseph L. Manluewicz, Billy Wilder, Vincente Minnelli ye Stanley Donen, Fransa’da Jean Renoir, İtalya’da Vittorio De Sica kendi tarzlarını geliştirerek komedi yönet­menleri dönemini başlattılar. Bu dönem 1960’lardan sonra eski canlılığını yitirmekle birlikte, ABD’de Blake Edvvards, Mel Brooks ve Woody Ailen, Fransa’da bazı filmleriyle François Truffaut ve Louis Maile, İtalya’da Pietro Germi, Dino Risi ve bazı filmleriyle Federico Fellini, Çekoslavakya’ da Milos Forman tarafından sürdürüldü. Çeşitli komedi kaynaklarından, özellikle de pantomimden yararlanan Fransız Jacques Tati ise tümüyle kendine özgü bir tarz geliştirdi.

Türk sinemasının ilk konulu filmlerinden bazısı da komedi türünde yapımlardı (Him­met Ağanın İzdivacı, 1918; Bican Efendi Vekilharç, 1921; Leblebici Horhor, 1923). 1930’larda ve 1940’larda sevilen bir tür olarak varlığını sürdüren komedi 1960’larda kalabalık kadrolu, argo sözlerin çok sık kullanıldığı bir tarza yöneldi. 1970’lerden sonra ise temelde Zeki Alasya-Metin Akpınar ikilisi, İlyas Salman, Kemal Sunal ve Şener Şen gibi oyunculara dayanan, zaman zaman da nitelikli örnekleri ortaya konan bir tür oldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER