Bilgi Zamanı

Kolanın Zaraları Nelerdir Kısaca

Kolanın Zaraları Nelerdir Kısaca
09 Şubat 2014 - 20:36 'de eklendi ve 1132 kez görüntülendi.

Kolanın Zaraları Nelerdir Kısaca, Kolanın Zararları Hakkında Bilgi, Kolanın Zararları Nelerdir?

Özellikle çocukların ve gençlerin sevdiği ve dünyada en çok tüketilen içeceklerin başında gelen kolanın bilim adamları ve doktorlar tarafından kanıtlanmış pek çok kanıtı var. Özellikle çocukların bu maddeyi çok tüketmesi önümüzdeki kuşaklarda pek çok sağlık sorununun da habercisi konumunda. Bu yazımızda sizlere kolanın zararları hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Bir bardak kolada 10 küp şeker kadar enerji var. Yani bir bardak kola bize günlük şeker ihtiyacımızın 100 katı kadar şeker veriyor. Bu durum ileride şeker hastalıklarının artacağının bir göstergesi.

Koladaki fosforik asit mide delinmesine ve bulantıya neden oluyor. Fazla kola tüketimi durumunda kusma ve mide yanması şikayetleri gözlemleniyor.

Kola içtikten 20 dakika sonra kan şekeriniz aniden yükseliyor ve vücut bu ani yükselişe karşı tepki verirken zorlanabiliyor. Pankreas aşırı derecede insülin salgıladığı için karaciğerde yağlanma meydana geliyor. Bu durum ileride karaciğeriniz için büyük bir sorun haline gelebilir.

Kola içtikten 45 dakika sonra içindeki kafein maddesi vücudun tamamına yayılıyor. Kafein maddesi bağımlılık oluşturduğu için fazla kola tüketen insanlar koladan bir daha vazgeçemiyor ve bazı insanların her gün kola tükettiği gözlemleniyor. Bu durum tıpkı uyuşturucu bağımlılığı gibi tedavi edilmesi gereken bir hastalık haline gelebiliyor.

Koladaki kafein mutluluk hissi verdiği için vücut daha fazla yemek ve özellikle tatlı şekerli gıda tüketimine ağırlık veriyor. Yani siz kolayı içtikten sonra sadece koladan değil, daha sonra canınızın çektiği yiyeceklerden de şeker alarak daha fazla kilo alıyor, daha fazla zehirleniyorsunuz ve bir bardak masum kola size bunu hiç hissettirmeden yapıyor.

Fazla kola tüketimi ileride obezite ve obeziteye bağlı kanserlere yol açabiliyor. Bu yazıyı okuduktan sonra hala kola tüketimi konusunda ısrarcı oluyorsanız hayatınızı uzun vadede bozuyorsunuz demektir.

indir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER