Bilgi Zamanı

Kokain Nedir Etkileri Nelerdir

Kokain Nedir Etkileri Nelerdir
17 Temmuz 2013 - 11:30 'de eklendi ve 2291 kez görüntülendi.

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında en önemli maddeler arasında yer alan kokain nedir, kokainin etkileri nelerdir konusunda bilgi vereceğiz.

Kokain (C17H21NO4), koka (Erythroxylum coca) bitkisinin yapraklarından elde edilen, beyaz kristaller halinde güçlü alkaloittir. Tıbbi amaçla ilk kez 1884’te, yerel anestezide kullanılan bu bileşik anestezik etkisini özel­likle göz, burun ve boğaz mukozasında sinir iletilerini kesintiye uğratarak gösterir. Peru ve Bolivya Yerlileri tarafından yüzyıllardır kullanılmakta olan koka yaprakları çoğu kez bitki külü ve kireç taşıyla karıştırılarak keyif verici, açlık ve yorgunluk giderici olarak çiğnenir.

Yaygın uyuşturucu maddelerden biri olan kokain toz halde burna çekilerek, çözelti halinde deri altına şırınga edilerek ya da sigara gibi içilerek kullanılır. Burun mukozasından kolaylıkla emildiği için, daha çok bu yolla kullanılırsa da oldukça örseleyicidir ve aşırı kullanımlarda burun boşluğunda yaralara neden olur. Kimyasal bağımlılık yapmamasına karşılık, kısa bir sürede psi­kolojik bağımlılığa yol açan kokain merkez sinir sistemi için çok toksik bir bileşiktir. Beyin kabuğunu uyararak öfori oluşturur, ayrıca görsel, işitsel ve dokunsal varsanılara (halüsinasyon) neden olur. Giderek uyku­suzluk, sinirlilik, sindirim bozukluğu ve aşırı kilo kaybı görülür. Miktarın artırılması ve kronik kullanımlar paranoyaya, yüksek dozlar ise omuriliğin aşın derecede uyarıl­ması sonucu çırpınmalara (konvülsiyon) yol açar. Sinir sisteminin işlevinin büyük ölçüde ortadan kalkmasıyla da solunum yetmezliği ve ölüm olayları görülür. Kokain nedir kokain bağımlılığı nedir konusu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER