7:27 am - Cumartesi Ağustos 2, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Kohezyon Nedir

Çarşamba, 31 Temmuz 2013, 15:56 | Eğitim | 2 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Kohezyon varsayımı, kohezyon kuramı olarak da bilinir, bitkilerde besi suyunun yükselişini moleküllerarası çekimle açıkla­yan varsayımdır. Su molekülleri birbirlerine kohezyon, içinde bulundukları iletim boru­larının çeperlerine de adhezyon kuvvetleriy­le bağlanarak en az 30 atmosferlik bir gerilme direnciyle sürekli bir su sütunu oluşturur ve bu sütun kesintiye uğramaksızın ağacın en uç noktasına kadar yükselir.

Suyun yukarı doğru hareketi, yalnızca kohezyonla değil, terleme (yapraklardan su­yun buharlaşması) çekimi denen bir meka­nizmayla birlikte açıklanır. Bu nedenle terleme kohezyon varsayımı da denen bu varsayıma göre terleme sonucu oluşan nega­tif basınç (basınç eksilmesi) ağacın alt ve üst bölümleri arasında basınç farkına yol aça­rak besi suyu sütununun yükselmesini sağlar.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Kohezyon Nedir"

  1. zehra diyor ki:

    güzelmiş teşekkürler

  2. arif diyor ki:

    WESLEY SNAİJDER DİDİE DROGBA NORDİN AMBRABAT BURAK YILMAZ SELÇUK İNAN

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası