Bilgi Zamanı

Klorofenol Nedir

Klorofenol Nedir
06 Temmuz 2013 - 11:23 'de eklendi ve 1549 kez görüntülendi.

Klorofenol Nedir Özellikleri

Klorofenol, benzen halkasına bağlı bir ya da daha çok hidrojen atomunun klor atomlarıyla yer değiştirdiği, fenol yapısındaki renksiz, zayıf asidik ve zehirli organik bileşiklerin ortak adı. Tek bir ayrıksı örnek (2-klorofenol sıvı halde bulunur) dışında klorofenollerin tümü oda sıcaklığında katı­dır. Bakteri, mantar, böcek ve zararlı ot öldürücü olarak kullanılan bu bileşiklerin büyük bir bölümü fenolün klorla tepkimeye sokulmasıyla, bazıları da poliklorobenzenlerin hidroliziyle üretilir.

Bu grubun üyelerinden 4-klorofenol bileşi­ği mikrop öldürücü bir bileşik olan 2-benzil- 4-klorofenole ya da ağrı kesici olarak kullanılan asetofenetidine dönüştürülebilir. 2,4-diklorofenolün formaldehitle tepkimeye sokulmasıyla oluşan metilenbis (diklorofenol), güvelere karşı koruyucu ve antiseptik olarak, kloroasetik asitle tepkimeye girme­siyle oluşan 2,4-diklorofenoksiasetik asit de (2.4-D) zararlı ot öldürücü olarak kullanılır.

Triklorofenollerin 2,4,6-izomerinden bak­teri ve mantar öldürücü olarak yararlanılır. Benzer biçimde kullanılan 2,4,5-izomeri ise formaldehitle metilenbis (triklorofenol) ya da heksaklorofen, kükürt diklorürle ise tiyobis (triklorofenol) türevlerine dönüştü­rülür; bu maddelerin her ikisi de mikrop öldürücü olarak sabunlara katılır. Gene bu izomerden hazırlanan türevlerden dime- til triklorofenil fosforotiyoat sığırlardaki bazı asalak böceklere karşı, 2,4,5- trikolorofenoksiasetik asit (2,4,5-T) ile 2,4.5-triklorofenoksipropiyonik asit (2,4,5- TCPPA) ise yaygın biçimde zararlı ot öldürücü olarak kullanılır.

Böcek ve bakteri öldürücü bir bileşik olan tetraklorofenolden kauçuk, ahşap ve deri malzemelerin korunmasında yararlanılır. Pentaklorofenol dezenfektan, mantar öldü­rücü ve ahşap malzemeler için koruyucu bir bileşiktir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER