Bilgi Zamanı

Kızartma Nedir

Kızartma Nedir
24 Haziran 2013 - 17:48 'de eklendi ve 1158 kez görüntülendi.

Kızartma Ne Demek, Kızartma Nedir

Kızartma, yiyeceği kızgın katı ya da sıvı yağda pişirme yöntemidir. Genellikle tavada ya da içinde yiyeceği örtecek kadar kızgın yağ bulunan derin bir kapta yapılır.

Çok çeşitli yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılabilen kızartma tekniği hemen her yerde ve çok eskiden beri bilinmektedir. Birçok kültürde et, balık ve sebzelerin kızartılarak pişirilmesi yaygındır. Gerek bu yaygınlığın, gerek çok miktarda yapıldığın­da maliyetinin görece düşük olmasının etki­siyle 20. yüzyıl sonlarında kızarmış yiyecek­ler ayaküstü yiyecek (fast-food) sanayisinin temel öğeleri durumuna gelmiştir.

Beykın ve kıyma gibi yağlı etler genellikle kendi yağlarında kızartılır. Görece yağsız etler, balıklar ve sebzeler, kızartılmadan önce çoğunlukla una bulanır ya da bir bulamaca batırılır. Etler ve sebzeler için daha incelikli pişirme yöntemine sote adı verilir. Bu yöntemde yiyecek az miktarda tereyağı, margarin ya da sıvı yağda hafifçe gevrekleştirilerek kahverengileşinceye ka­dar kızartılır. Eskiden evlerde elde edilebi­len hayvansal yağlara ek olarak, bugün genellikle fabrikalarda üretilen mısır, ayçi­çeği ve öteki tohum yağları da kızartmada kullanılmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER