Bilgi Zamanı

Kış Uykusuna Yatan Canlılarda Canlılık Olayı Nasıl Devam Eder

Kış Uykusuna Yatan Canlılarda Canlılık Olayı Nasıl Devam Eder
27 Aralık 2013 - 20:32 'de eklendi ve 864 kez görüntülendi.

Kış uykusuna yatan hayvanlar, kış uykusuna yatan hayvanların özellikleri, kış uykusuna yatan hayvanlarda canlılık özellikleri nasıl devam eder?

Ayılar, kuşlar ve böcekler kış mevsiminde derin ve uzun bir uykuya yatarlar. Bu süre zarfında hiçbir şey yiyip içmezler. Aylarca besinlerini kendi vücutlarında depoladıkları yiyeceklerden ve yağlardan karşılarlar. Özellikle ayılar zorlu kış şartlarından korunmak için aylarca süren bir uykuya yatar. Bu süreçte fazla enerji harcamamak için vücutları yoğun bir çaba sarfeder. Kalp atışları dakikada dörde düşer. Metabolizması yavaşlar ve uzun kış mevsiminde mümkün olan en az enerjiyle yaşarlar. Yaz aylarında depoladıkları yağ ve suyla idare ederler.

Böcekler gibi soğukkanlı hayvanlar kış uykusuna yattıklarında fazla enerji harcamamak için vücut sıcaklıklarını 30’dan 10’a düşürürler. Kalp atışları dakikada ikiye düşer, metabolizmaları yavaşlar.

Timsahlar yaz mevsiminde bol bol balık tüketerek vücutlarında yağ depolar. Kurak mevsimlerde derin çukurların içine girer ve bu depoladıkları besinleri tüketirler. Kuraklık bitene kadar toprak altında serin bir mekanda aylarca bir şey yemeden yaşayabilirler. Timsahlar bazen öyle duruma gelir ki metabolizmaları neredeyse duracakmış gibi olur, ancak bu sayede hayatta kalabilirler.

images (2)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER