Bilgi Zamanı

Kırmızı algler

Kırmızı algler
31 Mart 2013 - 4:10 'de eklendi ve 1606 kez görüntülendi.

Kırmızı algler nedir, Kırmızı alglerin özellikleri

Kırmızı algler, Rhodophyta bölümünden, çoğunlukla tropik ve astropik bölge denizle­rinde yaşayan 3 bin kadar kırmızı-mavi alg türünün ortak adıdır. Hücreleri birbirine protoplazmik uzantılarla bağlı olan kırmızı alglerin biçimleri esmer alglerdeki kadar olmasa da çok çeşitlilik gösterir; en çok rastlananlar ipliksi, dallı, tüysü ya da yassı biçimli olanlardır. Kırmızı alglerin rengi, içerdikleri fikobilin boyar maddelerinin (fikoeritrin ve fikosiyanin) klorofile oranına bağlı olarak kırmızıdan maviye doğru de­ğişir.

Hem eşeyli, hem de eşeysiz üremenin görüldüğü bu alglerde, yumurta hücresi görevini üstlenmiş tekçekirdekli bir bölüm ile sperma yakalayıcı bir uzantıdan oluşan dişi eşey organı (karpogonyum) ve hareket­siz erkek gametler üreten erkek eşey organı (spermatangiyum) vardır.

Kırmızı alglerin faydaları

Kırmızı alglerin bazı türlerinden (örn. nori) besin olarak yararlanılır. Gene bu grubun üyelerinden olan deniz kadayıfından (‘Chondrus crispus) gıda, ilaç, dokuma ve kozmetik sanayisinde kullanılan karaginin adlı bir madde çıkarılır. Karaginine benzer kullanımının yanı sıra laboratuvarlarda mik­ro organizmaların üretilmesi için besiyeri olarak da yararlanılan agar-agarın en temel kaynağı olan Gracilaria ve Gelidium türleri de kırmızı alglerin üyesidir.

Kırmızı algler

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER