Bilgi Zamanı

Kirli Hava Sağlığımızı Nasıl Etkiler

Kirli Hava Sağlığımızı Nasıl Etkiler
22 Mayıs 2014 - 23:48 'de eklendi ve 1172 kez görüntülendi.

Hava kirliliğinin zararları, hava kirliliği ile ortaya çıkan hastalıklar hakkında bilgi vereceğiz.

Hava kirliliğinin öksürük, bronşit, kalp hastalığı ve kansere kadar pek çok hastalığa sebep olabilir.Hava kirliliğinin olumsuz etkileri sağlıklı kişilerde bile gözlenmekle birlikte, bazı duyarlı gruplar bundan daha kolay etkilenmekte ve daha ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu gruplar; bebekler ve gelişme çağındaki çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar, yaşlılar, kronik solunum ve dolaşım sistemi hastalığı olanlar, endüstriyel işlerde çalışanlar, sigara kullananlar, düşük sosyo-ekonomik gruplar içinde yer alanlardır. Bunların hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları sağlık açısından faydalı olacaktır.

Hava kirliliğinin solunum fonksiyonlarında bozulmaya, solunum sistemi hastalıklarında, kronik solunum hastalığı ve kronik kalp hastalığı olanların alevlenmelerinde, kanser miktarında ve erken ölüm insidansı artışında oldukça etkilidir.

Hava kirliliğinin ilk etkileri zehirlenme, kansere neden olma, doğum bozuklukları, gözlerin tahriş olması, solunum sistemi rahatsızlıkları, bronşit ve virüs enfeksiyonlarına hassasiyetin artması, kalp hastalıklarına zemin hazırlaması, kronik astımın şiddetlenmesi şeklinde görülür.

hava-kirliligi

Hava Kirliliğinin Neden Olduğu Hastalıklar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

  • büşra keskin ;

    çok güzel bir yazı işime çok yaradı allah razı olsun

    25 Mayıs 2014 14:49
  • çağla soylu ;

    verdiğinğiz bilgi çok işime yaradı çok teşekkür ederim saolun verdiğiniz bilgide çok mantıklı

    25 Mayıs 2014 14:48