Bilgi Zamanı

Kırlangıç özellikleri ve türleri

Kırlangıç özellikleri ve türleri
31 Mart 2013 - 2:43 'de eklendi ve 3060 kez görüntülendi.

Kırlangıç türleri ve özellikleri, Kırlangıçların özellikleri, Kırlangıç türleri

kirlangicKırlangıç, Passeriformes (ötücükuşlar) ta­kımının Hirundinidae familyasını oluşturan 74 kuş türünün ortak adı. Familya üyeleri kutuplar dışında yeryüzünün hemen her yerine yayılmıştır. Son derece iyi uçucu olan ve büyük bir ustalıkla havada yakaladıkları böceklerle beslenen bu kuşlar aerodina­mik yapıları en gelişmiş olan ötücü kuşlardır. Ama yürümeye ya da sıçramaya yaramayacak ölçüde kısa ve güçsüz olan bacakları yalnız tutunma işlevi görür.

Kır Kırlangıcı

Kır kırlangıcının (Hirundo rustica) uzunlu­ğu 19 cm, üst bölümleri siyah, gerdanı kızıl, alt bölümleri beyazdır. Uzun kuyruğu derin bir çatalla ikiye ayrılır. Holarktik bölgede geniş bir dağılım gösteren bu tür, çamurdan yuvasını genellikle evlerin duvarlarına ya­par. Daha çok tarım alanlarında, açık arazide ve yerleşim birimleri çevresinde görülür. Yazın Türkiye’nin her bölgesinde ürer. Kışı, Avrupa ve Batı Asya’dakiler Afrika’da, Kuzey Amerika’dakiler Güney Amerika’da geçirir.

Ev Kırlangıcı

Ev kırlangıcının (Delichon urbica) uzunlu­ğu 12,5 cm, üst bölümleri siyah, alt bölüm­leri ve kuyruküstü beyazdır. Kuyruğu kır kırlangıcımnki kadar uzun olmayan bu tür Avrasya ve Afrika’da yaşar. Daha çok tarım alanlarında ve yerleşim birimleri yakı­nında, bazen de kayalıklarda bulunur. Ge­nellikle duvarlara yaptığı ve kır kırlangıcı­mnki gibi açık olmayan yuvasının küçük bir giriş deliği vardır. Yazın başta Marmara, Ege ve Karadeniz olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinde görülür.

Kum Kırlangıcı

Avrasya ve Amerika’da yaşayan 12 cm uzunluğundaki kum kırlangıcı (Riparia ripa­ria) ev kırlangıcına benzerse de üst bölüm­leri siyah değil, çok koyu boz kahverengi­dir. Açık arazide, özellikle su yakınlarında bulunur. Yerleşim birimlerinde görülmeyen bu tür koloni halinde kumlu toprakta ko­vuklar açıp suvatlarda yuva yapar. Yazın Türkiye’nin her bölgesinde görülür.

Mor Kırlangıç

20 cm uzunluğundaki mor kırlangıç (Progne subis) Kuzey Amerika’deki en yaygın kırlangıç türüdür. Erkek yanardöner koyu mor, dişi soluk kahverengidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER