Bilgi Zamanı

Kırklama nedir

Kırklama nedir
31 Mart 2013 - 2:20 'de eklendi ve 3107 kez görüntülendi.

Kırklama ne demek, kırklama nedir

Kırklama, kırk çıkarma olarak da bilinir, doğumun 40. gününde anne ve bebek için yapılan törensel uygulamalar. Türkiye’nin her yerinde doğumu izleyen 40 gün boyunca annenin ve bebeğin hasta­lanmaması, nazardan korunması için pek çok önlem alınır. Kırklı kadın ve bebeğin evden çıkarılmamasına, bunun zorunlu ol­duğu durumlarda da bir başka kırklı kadın ya da bebekle karşılaşmamasına büyük özen gösterilir. Bu dönemde ortaya çıkan hastalıklar genellikle “kırk basması” olarak anılır.

Kırklama Nasıl Yapılır

Kırklama sulu ve susuz olmak üzere iki türlüdür. Sulu kırklamada loğusa ile çocu­ğunun üzerine içine altın, gümüş, ustura, yumurta, 40 tahıl ya da baklagil tanesi, demir, anahtar vb konmuş bir kaptan su dökülür. Susuz kırklama ise beşiğin iki yanına geçen yaşlı kadınların dualar okuya­rak çocuğu birbirlerine doğru sallamaları ve bu işi üç kez yinelemeleriyle gerçekleştirilir.

Kırklama ile ilgili olarak kentlerde görülen eski bir gelenek de “kırk hamamı”dır. Kırkıncı gün anne yakın akraba ve davetli­lerle birlikte yıkanmak üzere hamama götü­rülür, çocuk ise evde bırakılırdı. Ayrıca çalgıcılar tutulur, hamamda oyunlar oyna­nır, şarkılar ve türküler söylenir, çerez ve yemek yenirdi.

Anadolu’nun birçok yerinde kırkı çıkan anne ve bebek “kırk gezmesi” adıyla konu komşuya ve akrabalara götürülür. Bu ziya­retler sırasında bebeğe çeşitli armağanlar verme geleneği günümüzde de sürdürül­mektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER