Bilgi Zamanı

Kırkayakların Özellikleri

Kırkayakların Özellikleri
11 Ocak 2016 - 16:48 'de eklendi ve 1627 kez görüntülendi.

Kırkayakların Özellikleri Nelerdir ?

Kırkayak, çokayaklılar olarak bilinen ek­lembacaklılar grubunun Diplopoda sınıfını oluşturan omurgasız hayvanların ortak adı. Yaklaşık 8 bin yaşayan türü bilinen ve yeryüzünde geniş bir dağılım gösteren bu hayvanların büyük bölümü çürümüş bitkiler içinde yaşar ve onlarla beslenir. Canlı bitkilere zarar verenleri ve etçil olanları da vardır. İkişer bölütten oluşan her vücut halkasından iki çift bacak çıkar ve bacak sayıları bazı türlerde 200’e ulaşabilir. Uzun­luktarı ise 2-280 mm arasında değişir. Kırk­ayakların çoğunda sırt plakaları önemli ölçüde kalsiyum karbonat içerdiğinden sert­leşmiştir. Vücudun yanlarında bulunan bez­lerden tehlike anında keskin kokulu ve zehirli bir sıvı ya da gaz salgılanır.

kirkayak

Pencillata altsınıfında (bazı kaynaklarda Pselaphognatha olarak geçer) uzunlukları 4 mm’yi geçmeyen 11-13 halkalı, vücudu kıl demetleriyle kaplı, çok küçük ve yumuşak yapılı kırkayak türleri yer alır. Bu gruba giren erkeklerin karnında çiftleşme sırasın­da dişiyi tutmaya yarayan kavrama organlanı yoktur.

Pentazonia altsınıfının üyelerinde vücut kısa, geniş ve halkalıdır. Glomerida takımı­nın üyeleri vücutlanm kıvırarak top biçimi alabilir.

Kırkayakların Dahil Olduğu Familya

Geniş bir altsınıf olan Helminthomorpha, vücutları uzun ve silindir biçimli kırkayakları kapsar. Julida takımında Julus terrestris (bazen Iulus terrestris olarak yazılır) gibi bahçelerde sık rastlanan kırkayak türleri yer alır. Spirostreptida takımı büyük ölçüde tropik bölgelere dağılmıştır ve en iri kırk- ayaklan içerir. Chordeumida (bazı kaynak­larda Craspedosomatida) takımının üyelerinde vücudun son halkasında bulunan ko­nik yapıdan (meme) çıkan ipek salgısı, yumurta kozalarının örülmesinde kullanılır.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • tc meliha ;

    kullanıldığı bir alan var mi?

    27 Ekim 2015 09:02