2:09 pm - Cumartesi Ağustos 31, 2695
Sponsorlu bağlantılar

Kırıkkale piyade tüfeği özellikleri

Cuma, 29 Mart 2013, 0:42 | Bilim Teknoloji | 0 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Kırıkkale piyade tüfeği özellikleri

Kırıkkale tüfeği, Alman yapısı mavzerle­rin, piyade tüfeği olarak kullanılan yerli uyarlamasıdır. Üretimine 1939′da Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) Kı­rıkkale Silah ve Tüfek Fabrikası’nda başla­nan tüfek, tek atışlı, 4,5 kg ağırlığında yivli bir silahtır. 7,9 mm çapında beş mermi alabilen tüfeğin doldurma, kapama, ateşle­me ve boşaltma mekanizması elle çalıştırı­lır.

Kırıkkale tüfeği menzili

Mermisinin ilk hızı saniyede 750 m, erimi 4.700 m ve etkili erimi 500 m’dir. Üretimine 1946′da son verilen Kırıkkale tüfeğinden günümüzde eğitim silahı olarak yararlanılmaktadır. Kırıkkale tüfeğinin özellikleri hakkında kısaca bilgi verdik. Sizler de yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası