Bilgi Zamanı

Kimlik Kaybetmek Başınıza İş Açabilir

Kimlik Kaybetmek Başınıza İş Açabilir
16 Aralık 2012 - 12:47 'de eklendi ve 1699 kez görüntülendi.

Herkesin başına gelebilecek bir olay, nüfus cüzdanını kaybetmek. Ancak, dikkatli olmakta fayda var. Kimliğinizi kaybettiyseniz, o kadar da rahat davranıp, “Ne olmuş gidip yenisini çıkarıveririm. ” diye düşünmeyin. Ne nüfus kanunları eski kanun ne de insanlar eski insanlar …

ekimlik

Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizde yenisini çıkartmanın yılbaşı zammıyla birlikte yaklaşık 80 TL cezalı olduğunu biliyor muydunuz ? Kimlik kaybetmek size ilk olarak bu şekilde bir maddi kayıp olarak dönüyor. Ancak ben işin bu boyutunda değilim. Çünkü kimliği kaybetmek bu para miktarından çok daha vahim işler açabilir başınıza. Bunun için sizlere tavsiyem kimliğinizi kaybettiğiniz takdirde derhal emniyet birimlerine bildirimde bulunun ve kaybolduğu gün sizin ifadenizle kayıt altına alınsın. Bunu acele bir şekilde halletmeye özen gösterin. Sizlere geçtiğimiz günlerde yaşanan ve haberleşen bir olayı anlatayım.

İzmir’de yaşayan bir vatandaş 6 yıl kadar önce kimliğini kaybetmiş ve bu durumu umursamamış hatta öyle ki kimliğe 6 ay boyunca ihtiyaç duymamış. Neyse ki 6 ay sonra bu vatandaşa kimlik lazım olunca tutuyor nüfus müdürlüğünün yolunu ve yeni nüfus cüzdanını çıkartıyor. Şimdi bu vatandaşın, kayıp bilgisi 6 ay sonra işlenmiş oldu. İşte ne olduysa bu 6 aylık zaman diliminde gerçekleşmiş. O kimliği bulan kişiler, 6 aylık süre zarfında bir hırsızlık olayına karışmışlar. Sadece hırsızlık değil, aynı kimlik ve süre içerisinde birçok suç işlenmiş.  İşte bu suçlar bunca yıl sonra bu vatandaşın kapısını çalmış. Her ne kadar “Ben suç falan işlemedim.” dese de ortada bir kanıt var. Vatandaşı yargılama sonucunda cezaevine atıyorlar. 10 gün kadar cezaevinde yatan vatandaşın bir anda aklı çalışıyor ve o 6 aylık süreyi hatırlıyor. Derhal avukatlarına, “Kimliğimi şu kadar zaman önce kaybetmiştim, 6 ay boyunca kimlik kayıptı, o arada kimliğimle suç işlenmiş olabilir.” diyor ve olayın araştırılması neticesinde vatandaş serbest kalıyor. Vatandaşın 10 gün cezaevinde yatması da yanına kâr kalıyor.

Bu olayı, kimliğe önem vermeyenlere uyarı olsun diye yazdım. Eğer sizde de böyle bir durum varsa ya da yaşanacak olursa erken davranmayı ihmal etmeyin. Yoksa bir zaman sonra adınıza şirketler kurulmuş ya da cinayet zanlısı olarak aranma ihtimaliniz her daim olacaktır.

bilgizamani.net (Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER