Bilgi Zamanı

Kımıl nedir neye zarar verir

Kımıl nedir neye zarar verir
25 Mart 2013 - 6:11 'de eklendi ve 2754 kez görüntülendi.

Kımıl nedir, Kımıl neye zarar verir

Kımıl, Heteroptera (yarım- kanatlılar) takımının Pentatomidae familya­sından, tahıl zararlısı olarak tanınan böcek türü. Uzunluğu yaklaşık 1,5 cm, vücudu öbür familya üyelerinde görüldüğü gibi sert bir örtüyle kaplıdır. Vücudu yeşil olan kımılın ayırt edici özelliği, sırtında, baş ile karın bölgeleri boyunca uzanan sarı renkli ve üstü düz karinasıdır. Coğrafi dağılımı Kuzey Afrika, Kıbrıs ve Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerini kapsar.

Kımıl zararlısı nerelerde yaşar

İç Anadolu Bölgesi’nde ahır, ev içleri ve kiler gibi korunaklı yerlerden mayıs başında çıkan dişiler mayıs ortasında yumurta bırak­maya başlar. Yumurtalar genellikle yaprak altlarına iki sıralı 12 yumurtadan oluşan kümeler halinde bırakılır. Bir dişi ömrü boyunca 100 yumurta bırakabilir. Yumur­tadan çıkan nemfler temmuz ayına değin erişkin biçimlerim alırken buğday başta olmak üzere çeşitli tahılların önce yapraklarıyla sonra taze tanelerindeki özsuyla besle­nir. Kımıllar vücutlarına iyice besin depo ettikten sonra kışı geçirecekleri korunaklı yerlere göçerler.

Kımıl Türkiye’de, Aelia cinsinin üyeleri arasında buğdaya en çok zarar veren tür­dür. 1955-56 yıllarında Anadolu’nun iç kesimlerinde büyük bir yayılış göstermiş, daha sonraki yıllarda da zaman zaman önemli zararlara yol açmıştır.

Kımıl zararlısı hakkında bilgiler aktardık.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • abi ;

    Abi bu bilgileri kitaptanmı yazıyorsunuz ? Okulda lazım oluyor fakat siz bunları nereden buldunuz

    25 Mart 2013 16:37