Bilgi Zamanı

Kilitbahir kalesi nerededir hakkında bilgi

Kilitbahir kalesi nerededir hakkında bilgi
23 Haziran 2013 - 0:48 'de eklendi ve 1175 kez görüntülendi.

Kilitbahir kalesi hakkında bilgi, Kilitbahir kalesi nerededir özellikleri

Kilitbahir Kalesi, II.Mehmed’in (Fatih) Çanakkale Boğazında, karşılıklı olarak yap­tırdığı iki kaleden Rumeli yakasında olanı. Anadolu yakasındaki Kale-i Sultaniye’ dir. Planı kabaca, düz kenarı kıyıya koşut uzanan bir “D” harfi biçimindedir.

Arazi kıyıya doğru eğimli olduğundan, “D”nin eğri bölümü yamaç üstünde yer alır. Bu duvar üçgen, kare ve çokgen planlı sekiz tane burçla güçlendirilmiştir. Dibinde, 10 m eninde, kenarları şevli (eğimli) bir hendek uzanır. Üstünde, yaklaşık 4 m yüksekte bir seyirdim yolu vardır. Dışarıya karşı barbata­larla korunmuş bu duvarın güneyde, kıyı duvarıyla birleştiği noktada 21 m çapında daire planlı bir burç yer alır. Girişi avlu tarafındadır. Beden duvarı kalınlığı 6 m olduğu için, ortasında 9 m çapında bir boşluk kalır. Bunun üzeri içeriden kubbeyle örtülmüş, kubbenin üstü de düzlenerek, yerden 15 m yüksekte, çevresi barbatalarla korunmuş bir teras oluşturulmuştur.

Kıyı duvarının güneydeki bu burçtan baş­layıp kuzeye doğru uzanan bölümünün ancak üçte ikisi bugün ayaktadır. Bu bölü­mün sonunda bir ara duvarı batıya doğru uzanıp yamaçtaki beden duvarına kavuşa­rak kale avlusunu ikiye böler. Kıyı duvarı­nın bugün bulunmayan bölümü üzerinde ve kuzeyde yamaç duvarıyla birleştiği köşede burçlar olup olmadığı belli değildir.

Kale avlusunun kuzey bölümünde yamaca oturan içkale vardır. İçkalenin planı, mer­kezleri bir eşkenar üçgenin köşelerinde yer alan ve bu üçgenin kenar ortalarında birbir­lerini kesen üç çember biçimindedir. Çem­berlerden ikisi yan yana yamaç aşağı, üçün­cüsü de yamaç yukarı gelmek üzere yerleşti­rilmiştir. İçkalenin 7 m kalınlığındaki beden duvarları 18 m yükselerek, gene barbatalar­la korunmuş bir seyirdim yoluyla biter. İçkaleye geçit veren iki kapı, güneydeki ve batıdaki çemberlerin kuzeye bakan yanlarındadır. içkalenin ortasında, kabaca eşke­nar üçgen planlı bir içkule yer alır. Üçgenin uçları, içkale duvarlarını oluşturan çember­lerin içeriye doğru dönerek birbirlerini kestikleri noktalara yaklaştırılmış, araya da birer kapı konmuştur. Böylece içkule, içka­lenin içindeki boşluğu, birbirlerinden kapı­larla ayrılan üç avluya böler. Bu çok ustaca oluşturulmuş bir savunma düzenidir. Çünkü içkalenin iki kapısından birinden geçen düşman ikinci avluya girebilmek için ikinci bir kapıyı daha aşmak zorundadır. İçkulenin kapısı ise, dışarıya doğrudan bağlantısı olmayan kuzeydeki avluya açılır. Kalan izlerden, 30 m yükseklikteki bu kulenin içinde, ahşap kirişlere oturan yedi katın bulunduğu anlaşılmaktadır. Beden duvarı­nın içinden geçen bir merdiven birinci kata kadar ulaşır. Bundan sonraki katların kendi içlerindeki ahşap merdivenlerle bağlı oldu­ğu bellidir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER