Bilgi Zamanı

Kılıçgaga kuşu hakkında bilgi

Kılıçgaga kuşu hakkında bilgi
25 Mart 2013 - 3:42 'de eklendi ve 1540 kez görüntülendi.

Kılıçgaga kuşlarının özellikleri

Kılıçgaga, Charadriiformes takımının Recurvirostridae familyasından Recurvirostra cinsini oluşturan dört kıyı kuşu türünün ortak adıdır. Kılıçgagaların uzun bacakları ve ucu yukarıya kalkık uzun gagalan vardır. Gagalarını yarı açık olarak suyun içinde sağa sola oynatarak yakaladıkları çeşitli omurgasızlarla beslenirler. Sığ kıyılarda, bitki örtüsü fakir, genellikle sığ ve tuzlu ya da acı sularla kaplı yerlerde, bazen de daha derin sularda görülen bu kuşlar yuvalarını koloni halinde kurarlar.

Bayağı kılıçgaga (R. avosetta) 43 cm uzun­luğundadır. Tepesi, ensesi ve kanatlarının bir bölümü siyah, öbür bölümleri beyazdır. Avrupa’da, Ortadoğu’da, Orta Asya’da ve Afrika’da ürer. Yazın Türkiye’nin iç bölge­lerindeki tuzlu ve acı göllerde yaygın olarak kuluçkaya yatar. Anadolu’nun güney ve güneybatı kesimlerinde kışlar.

kilicgagakusu

Kılıçgaga kuşları nerede yaşarlar ?

Eski dünya türünden baş ve boynunun üreme mevsiminde pembe kahverengi, kışınsa beyaz olmasıyla ayrılan 45 cm uzunlu­ğundaki Amerika kılıçgagası (R. americana) Kuzey Amerika’nın batısında ürer ve ABD’nin güneyinden Guatemala’ya kadar uzanan bölgede kışlar. Başı ve kanatları siyah, vücudu beyaz olan And kılıçgagası (R. andina) Andlar’ın yüksek kesimlerinde­ki acı göllerde yaşar. Başı ve boynu kızıl kahverengi, vücudu siyah ve beyaz olan kızıl boyunlu kılıçgaga (R. novaehollandiae) Avustralya’da bulunur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER