Bilgi Zamanı

Kiği Nerenin İlçesi

Kiği Nerenin İlçesi
21 Haziran 2013 - 9:14 'de eklendi ve 3387 kez görüntülendi.

Kiği Nerenin İlçesi, Kiği Nereye Bağlı

Kiğı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Bingöl iline bağlı ilçe ve ilçe merkezidir. Yüzölçümü. 2.162 km2 (1986) olan Kiğı ilçesi doğuda Adaklı ilçesi ve Elazığ ili, batıda Yayladere ilçesi, kuzeybatıda Tunceli ili, kuzeyde de gene Tunceli ili ve Yedisu ilçesiyle çevrilidir.

İlçe toprakları çok dağlık ve engebelidir. İlçenin orta kesimini Şeytan Dağının uzantıları, güney kesimini de Karaboğa Dağları engebelendirir. Bu dağlık alan, ilçe sınırları dışında doğan Peri Suyu ve kollan tarafın­dan derin biçimde yarılmıştır. Peri Suyu doğu ve güneyde doğal sınır oluşturduktan sonra ilçe sınırlan dışında Keban Baraj Gölüne dökülür. Peri Suyu vadisindeki kü­çük düzlükler ilçenin başlıca tarım alanlarıdır.

İlçe halkının geçim kaynağı tarımdır. İkli­min sertliği ve doğal yapının elverişsizliği bitkisel üretimi sınırlar. Bununla birlikte Kiğı 1984’te Bingöl ilinin en çok buğday (19.020 ton) üreten ilçesi olmuştur. Ayrıca az miktarda arpa, patates, soğan, baklagil­ler, elma, ceviz ve dut yetiştirilir. İlçedeki başlıca ekonomik etkinlik olan hayvancılık, daha çok büyük sürülere sahip olan göçer aşiretler tarafından yapılır. Günümüzde bir bölümü yerleşik düzene geçmiş olan Beri- tan ve Alikan gibi aşiretler yazın dağların yüksek kesimlerindeki çayırlarla kaplı yay­laları kiralayarak sürülerini buraya çıkarır. En çok mor karaman koyunu ve kıl keçisi beslenir. Yaylalardaki geçici mandıralarda peynir ve tereyağı üretimi yapılır. Canlı hayvan ticaretine yönelik olarak yapılan hayvancılığın bir başka dalı da arıcılıktır. İlçede maden suyu kaynakları da vardır.

İlçe topraklarında ele geçen buluntu­lar, buraya ilk yerleşenlerin Urartular olduğunu gösterir. İÖ 6. yüzyılda Perele­rin, IÖ 4. yüzyıl sonralarında Makedon­yalıların, daha sonra da Selevkosların ege­menliğine giren yöre İÖ 2. yüzyıldan sonra Partlarla Romalılar arasında el değiştirdi. Kiğı Kalesi 7. yüzyılda Arapların 11. yüzyıl­da da Selçukluların eline geçti. Kiğı, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Safevi yöne­timlerinden sonra 1515’te Osmanlı toprak­larına katıldı. 16. yüzyılda Kiğı’daki demir yataklarının işletildiği bilinmektedir. Bir süre sonra bu yataklar tükendi. 19. yüzyıl sonlarında Erzurum vilayetine bağlı bir kaza merkezi olan kasaba, 1916’da bir süre Rus işgalinde kaldı. Cumhuriyet’le birlikte ilçe merkezi olarak önce Erzincan’a, 1936’da da il yapılan Bingöl’e bağlandı.

Peri Suyu vadisinin batısında kurulmuş olan Kiğı kasabası, küçük bir yerleşmedir. Varto depreminde (1966) önemli ölçüde hasara uğrayan kasaba, depreme dayanıklı konutlardan oluşan yeni yerine taşınmıştır. Kiğı kasabası, il merkezi Bingöl’e 73 km uzaklıktadır. Kiği Nerede ..

İlçedeki başlıca tarihsel yapılar, Bizans yapısı olduğu sanılan yıkıntı durumundaki Kiğı Kalesi ile 1401-02’de Akkoyunlu Fah- reddin Kutluk Bey’in oğlu Pir Ali Bey tarafından yaptırılan Kiğı Camisi’dir. Kiğı Belediyesi 1926’da kurulmuştur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER